Biznesmeblowy.pl

Wystawa czasowa Biedermeier w Muzeum Narodowym w Warszawie. Fot. Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie

Wystawa mebli biedermeierowskich w Muzeum Narodowym

  • Autor: mg
  • 30 lis 2017 10:27 (aktualizacja: 30 lis 2017 10:44)

Blisko 450 przedmiotów utrzymanych w stylu biedermeier, w tym wiele mebli, można oglądać w ramach wystawy czasowej zatytułowanej "Biedermeier" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Potrwa ona do 7 stycznia 2018 roku. W ramach wystawy zaaranżowano trzy XIX-wieczne wnętrza, a także zaprezentowano wiele pojedynczych mebli.

Styl biedermeier najbardziej wyraziście przejawia się właśnie w meblarstwie i elementach wyposażenia wnętrz, dlatego jedna z części wystawy, nosząca tytuł "Biedermeier jako projekt estetyczny”, została w całości poświęcona wzornictwu pierwszej połowy XIX wieku. Na wystawie zaaranżowano też trzy biedermeierowskie wnętrza. Na pierwsze składa się komplet galicyjskich mebli, sygnowanych przez krakowskiego stolarza Drzewińskiego. Meble zaaranżowano w salon biedermeierowski. Z kolei najbardziej reprezentacyjne wnętrze tworzą meble pochodzące z wileńskiego mieszkania Augusta Ludwika Bécu, drugiego męża Salomei, matki Juliusza Słowackiego.

Meble biedermeierowskie kładły duży nacisk na użyteczność i wygodę projektowanych przedmiotów. Preferowano jasne, pogodne barwy, zarówno w doborze gatunków drewna, jak i ozdób. Zdobnictwo było umiarkowane, podporządkowane przede wszystkim funkcjonalności. Wnętrza mieszkalne z tego okresu cechowały intymność i przytulność.

Wystawa jest pierwszą prezentacją sztuki biedermeieru w Polsce, tym cenniejszą, że - oprócz eksponatów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie - pokazywane są zabytki z muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu, muzeów regionalnych w Jeleniej Górze i Koninie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a także muzeów rezydencji: Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamku w Łańcucie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie i Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

Biedermeier narodził się w krajach niemieckich po kongresie wiedeńskim (1815) i trwał do Wiosny Ludów (1848); wywarł znaczący wpływ na całą Europę. Jako sztuka zamożnego mieszczaństwa zaspokajał potrzebę komfortu, co znalazło wyraz w funkcjonalnych i szlachetnych w swojej prostocie meblach oraz wzornictwie wnętrz mieszkalnych. Rozwojowi kultury życia codziennego towarzyszył wzrost zapotrzebowania na przedmioty rzemiosła artystycznego (szkło, srebro, porcelanę i biżuterię), opartego na nowoczesnych formach. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce