Krzesło gdańskie. Fot. Wkimedia

Krzesło gdańskie. Fot. Wkimedia

  • Autor: mg
  • 11 lut 2017 12:16 (aktualizacja: 13 lut 2017 10:41)

Wystawa mebli gdańskich w Tczewie

Do 9 kwietnia br. w Fabryce Sztuki w Tczewie będzie można oglądać wystawę mebli gdańskich, których autorem jest Zbigniew Żurawski, właściciel firmy Meble Gdańskie. Te niezwykłe przedmioty, mogące się pochwalić kilkusetletnią tradycją, łączą funkcje użytkową i artystyczną.

Nazwą meble gdańskie określa się typ mebli barokowych, których znakiem rozpoznawczym jest wysmakowana, niemalże rzeźbiarska ornamentyka. Wśród nich są słynne szafy, a także stoły z kunsztownie zdobionymi nogami i krzesła z wysokimi oparciami. Powstawały one w XVI-XVIII stuleciu, głównie w Gdańsku, Elblągu i Toruniu, a do ich produkcji wykorzystywano najczęściej drewno bukowe, dębowe i orzechowe. Z racji swojego kunsztownego wykonania trafiały do dworów i kamienic mieszczańskich. Ich popularność sprawiła, że w XIX wieku zaczęto je masowo podrabiać.

Zbigniew Żurawski wykonuje meble gdańskie od niemal 30 lat. W jego pracowni powstają fotele dla honorowych obywateli Gdańska. Otrzymali je m.in.: Ryszard Kaczorowski, Tadeusz Mazowiecki, Helmut Kohl, Andrzej Wajda. Jego meble można także podziwiać w najbardziej prestiżowych miejscach, takich jak: Archikatedra Oliwska, Bazylika Mariacka, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa czy Dom Uphagena w Gdańsku.

Meble gdańskie są symbolem najlepszego rzemiosła, posiadają swą wartość zarówno dzięki formie, jak i materiałom, z których zostały wykonane. Tradycyjne ręczne techniki pracy nadają poszczególnym meblom indywidualnych i niepowtarzalnych cech - twierdzi Zbigniew Żurawski.


WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ