Biznesmeblowy.pl

Prezentacja krzeseł firmy Ton podczas Gdynia Design Days 2015. Fot. Mariusz Golak

Wystawa mebli giętych w willi Tugendhat

  • Autor: mg
  • 04 lis 2016 07:49 (aktualizacja: 04 lis 2016 09:28)

Do 31 grudnia br. w słynnej willi Tugendhat w Brnie można oglądać wystawę mebli giętych, które wyprodukowane zostały przez firmę Ton. W ramach specjalnie zaaranżowanej ekspozycji pokazywane są zarówno modele historyczne, jak i nowoczesne, które wciąż znajdują się w ofercie producenta z Bystrzycy.

Pretekstem do zorganizowania wystawy w willi Tugendhat były dwie rocznice, które obchodzi w tym roku firma Ton. Pierwsza z nich związana jest z osobą twórcy marki Ton, Michaela Thoneta, który urodził się 220 lat temu. Z kolei 155 lat mija od założenia drugiej fabryki, którą uruchomił on w Bystrzycy.

Fabryka firmy Ton powstała w 1861 roku w Bystrzycy pod Hostynem. To najstarsza tego typu fabryka na świecie. Jej założyciel, Michael Thonet, miejsce lokalizacji fabryki wybrał nieprzypadkowo. Otoczona bukowymi lasami Bystrzyca dostarczała nie tylko niezbędny do wyroby materiał, ale także oferowała wielu doświadczonych pracowników. Już 10 lat po otwarciu w fabryce produkowano 300 tys. sztuk giętych mebli rocznie. W roku 1912 było to już 445 tys. sztuk. Wówczas w zakładzie w Bystrzycy zatrudnionych było prawie 2 tys. robotników. Od 1994 roku Ton funkcjonuje jako spółka akcyjna.

Na czym polega thonetowska technologia gięcia? Gotowane w wodzie lub poddawane wpływowi pary wodnej rozmiękczone drewno bukowe staje się niezwykle plastyczne. Wówczas umieszczane jest w metalowych, półokrągłych formach, które w następującym po formowaniu procesie suszenia przejmowały napięcia związane z suszeniem drewna. Dzięki temu bukowe pręty nie pękają, otrzymując oczekiwany, półokrągły kształt.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce