Biznesmeblowy.pl

Ekstrawagancka sofa "Carlotta" marki Aris Concept.

Złoto na celowniku projektantów mebli

  • Autor: kh
  • 27 gru 2013 10:41

Kolor złoty powraca do łask... W tym roku złote refleksy pojawiają się w wielu elementach mebli, m.in. na blatach czy obiciach mebli tapicerowanych.

Jeden z najcenniejszych kruszców ma w meblarstwie swoje miejsce niemal od zawsze. Tyle tylko, że jeszcze do niedawna stosowany był głównie w kolekcjach dedykowanych miłośnikom przepychu (nawet wtedy, gdy złote refleksy z prawdziwym złotem nie miały wiele wspólnego). Ozdabiano nim więc finezyjne i dekoracyjne frezy i rzeźbienia na szafach, witrynach i wezgłowiach łóżek pochodzących ze stylizowanych kolekcji.

Dla jednych te elementy były / są synonimem luksusu, dla innych kiczu – niemniej złoto stale ma grono wiernych fanów. Teraz grupa ta być może poważnie się poszerzy, gdyż projektanci i designerzy mają nowe pomysły na ten specyficzny kolor. Jakie? Przede wszystkim spróbowali oni w pewien sposób "oderwać" złoto od związanych z nim stereotypowych skojarzeń i nadać mu zupełnie inny, nieco mniej "bogaty" wymiar.

Złoto pojawiło się na meblach i w pomieszczeniach, gdzie dotychczas w zasadzie nie występowało, np. na kuchennych blatach. Taką nietypową propozycję w tym roku wysunęła firma Pfleiderer. Jej blat "Golden Rock" to dekor imitujący wygląd starego złota. Jest on zarazem propozycją do modnych „pałacowych” kuchni, jak też może też być elementem aranżacji bardzo skromnej, nawet minimalistycznej. Złocisty kolor blatu uzyskany został dzięki wykorzystaniu efektu masy perłowej oraz motywu mozaiki. Wzmacnia go też nowa struktura HS – wysoki połysk z podwyższonymi parametrami wytrzymałościowymi.

Bogatą i różnorodną ofertę utrzymaną w złotych barwach można było zobaczyć na brukselskich targach "MoOD 2013". Producenci materiałów tapicerskich zaprezentowali tam ciekawe propozycje utrzymane w kilku stylistykach. W Brukseli można było oglądać zarówno grube, mięsiste materiały z wyraźną fakturą, jak też zwiewne woale. Zróżnicowana była paleta odcieni złota, w jakich utrzymano poszczególne tkaniny – od jasnych, żółtawych, poprzez brązowe, jakby postarzane, aż po takie, które miały w sobie nutkę czerwieni. Niektóre z nich miały wyraźny połysk, inne były matowe.

O tym, jak korzystnie może wyglądać tapicerka w złotym kolorze, można było przekonać się także na innych targach. W marcu 2013 r., w Poznaniu, firma Aris Mebel pokazała sofę "Carlotta" ubraną w grubą, mieniącą się złotymi refleksami tapicerkę. Obok ciekawej, stylizowanej linii mebla, podkreślonej takimi elementami, jak rzeźbione nóżki, przeszycia i guziki, to właśnie tapicerka była jej największą ozdobą.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

POPULARNE


NEWSLETTER BIZNESMEBLOWY.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu BiznesMeblowy.pl codziennie w Twojej skrzynce