Danuta Pawlik, kierownik ds. komunikacji w firmie Schattdecor. Fot. Schattdecor

Danuta Pawlik, kierownik ds. komunikacji w firmie Schattdecor. Fot. Schattdecor

  • Autor: mg
  • 01 marz 2017 10:09 (aktualizacja: 02 marz 2017 10:02)

Aktualne trendy w produkcji papierów dekoracyjnych

Efekty optyczne i haptyczne kształtujące wrażenie naturalności, tworzenie synchronicznych powierzchni meblowych – to wszystko wyznacza główne kierunki rozwoju produktów oferowanych przez branżę papierów dekoracyjnych. O najnowszych trendach i technologiach opowiadają przedstawiciele firm producenckich.

Danuta Pawlik, menedżer ds. komunikacji w firmie Schattdecor

Schattdecor w ostatnich dwóch latach wprowadził na rynek nie tylko szereg nowych wzorów, które odniosły sukces rynkowy i zaliczają się do bestsellerów, takich jak na przykład „Dąb Sonoma”, „Modrzew Sibiu” czy „Dąb Riviera”, ale może pochwalić się również licznymi wdrożeniami produktowymi, takimi jak np. „Smartfoil EVO”, film melaminowy „Decolay Real” czy nowe folie matowe. Technologie produkcji zarówno „Smartfoil EVO”, jak i „Decolay Real” bazują na uzyskaniu efektu synchroniczności wzoru przy zastosowaniu różnych stopni połysku. Pierwszy produkt wyróżnia naturalność uzyskana poprzez efekty optyczne i haptyczne oraz poprzez udoskonalenie czysto mechanicznych właściwości produktu. Jako lider w produkcji folii Schattdecor zareagował w ten sposób na wymagania rynku w zakresie efektów synchronicznych oraz optyki mat-połysk. Z kolei „Decolay Real” to nowy produkt firmy Schattdecor, umożliwiający tworzenie synchronicznych powierzchni meblowych przy niewielkim nakładzie kosztów wytwarzania. Film melaminowy, który wyróżnia się optycznie poprzez zastosowane w nim różne stopnie połysku, cechuje efekt synchroniczności. Dzięki temu w meblach uzyskuje się wrażenie naturalnej, porowatej struktury. Powierzchnię tę można wytworzyć w standardowym procesie produkcyjnym, z zastosowaniem standardowych blach do tłoczenia, odpadają więc wysokie koszty inwestycji w technologię prasowania.

Co warte podkreślenia, wszystkie te produkty powstały i były doskonalone w Schattdecor Polska, co świadczy o kreatywności i przedsiębiorczości naszych pracowników.

Sylwia Lasota, kierownik ds. marketingu i sprzedaży firmy Interprint

Zdecydowanie największą zmianą ostatnich kilku lat było wprowadzenie w produkcji papierów dekoracyjnych druku cyfrowego na skalę przemysłową. Interprint dokonał tego jako pierwszy producent papierów na świecie. Miało to miejsce w maju 2015 roku.

Technologia druku cyfrowego daje unikalne możliwości tworzenia indywidualnych projektów dla dużych obiektów handlowych czy sportowych, dla sieci lokali gastronomicznych, hoteli, sklepów czy punktów usługowych. Architekt lub projektant wnętrz może na potrzeby takiej inwestycji stworzyć samodzielnie lub we współpracy z biurem projektowym firmy Interprint dowolny wzór, idealnie dopasowany do koncepcji projektowej danego obiektu. Nie bez znaczenia jest tu także wynikająca z przemysłowej skali cena – znacznie niższa niż w przypadku jednostkowego zadruku cyfrowego. Dzięki temu krótkie serie przestają być nieosiągalne.

Uruchomiona w naszej siedzibie w Arnsbergu innowacyjna jednoprzebiegowa drukarka atramentowa zaprojektowana i wyprodukowana została we współpracy z dużym międzynarodowym producentem drukarek. Posiada maksymalną szerokość drukowania 1.680 mm i prędkość do 150 metrów na minutę. Prędkość transferu 2,2 terabajtów na sekundę zapewnia nieprzerwany przepływ danych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ