• Autor: dn
  • 27 gru 2013 18:01 (aktualizacja: 29 lip 2009 00:00)

Czas innowacji

"Potencjał poszczególnych rynków Europy Centralnej i Wschodniej jest oczywiście zróżnicowany. Bardzo ciekawym krajem jest Ukraina, która z pewnością jest obecnie w znacznie trudniejszym położeniu niż Polska. Będzie musiało upłynąć sporo czasu zanim odbuduje się zarówno politycznie, jak i ekonomicznie po ostatnich zawirowaniach." - Rozmowa z Reinhardem Hätti, z Grupy Egger.

Czy rynki Europy Centralnej i Wschodniej są dla Państwa atrakcyjne?

O tym, że jest to atrakcyjny region świadczy fakt, że jednym z filarów naszej strategii rozwoju jest zwiększenie udziałów w tej części Europy. Innym przykładem koncentracji uwagi firmy Egger na Europie Centralnej i Wschodniej jest m.in. uruchomiona w ubiegłym roku fabryka płyt drewnopochodnych w Rumunii. Myślę, że widoczne są już pozytywne efekty jej działania.

Jak na tle innych krajów oceniają Państwo Polskę?

Potencjał poszczególnych rynków Europy Centralnej i Wschodniej jest oczywiście zróżnicowany. Bardzo ciekawym krajem jest Ukraina, która z pewnością jest obecnie w znacznie trudniejszym położeniu niż Polska. Będzie musiało upłynąć sporo czasu zanim odbuduje się zarówno politycznie, jak i ekonomicznie po ostatnich zawirowaniach. Polska jest dla nas rynkiem szczególnie istotnym. Wynika to z oczywistych powodów: polska branża meblowa i drzewna są liderami nie tylko w Europie, ale też na całym świecie. Śmiało można je porównać do takich branżowych potentatów, jak Włosi i Niemcy. Jednym z naszych oczywistych celów jest rozwój sprzedaży produktów drewnopochodnych w waszym kraju. W przyszłości będziemy kontynuować proces inwestycyjny w Europie Centralnej i Wschodniej, a Polska jest jednym z krajów leżących w centrum naszego zainteresowania.

Czy w związku z tym możliwa jest lokalizacja fabryki Egger w Polsce?

Biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą jest to trudne pytanie i nie chciałbym dziś odpowiadać na nie w sposób zdecydowany: tak lub nie. W perspektywie czasu taka inwestycja może stać się jednak bardzo realna. Obecnie bardziej zasadne ekonomicznie byłoby jednak zbudowanie fabryki w jednym z krajów sąsiadujących z Polską.

Czy biorą Państwo pod uwagę silną koncentrację produkcji płyt drewnopochodnych na rynku polskim?

Mamy świadomość, że w Polsce funkcjonuje wiele zakładów specjalizujących się w produkcji materiałów drewnopochodnych. Nie obawiamy się tego, bo jesteśmy przekonani, że wciąż jest miejsce dla innowacyjnych przedsiębiorstw i produktów, jakie oferuje Grupa Egger.

Czy polska branża meblowa jest wymagająca?

Jesteśmy obecni w Polsce od 15 lat. Ciągle staramy się, aby nasza oferta była jak najbardziej dostępna a poziom obsługi wysoki. Nasi przedstawiciele docierają bezpośrednio do dużych fabryk meblowych. Budujemy też kontakty handlowe z małymi i średnimi producentami rozwijając sieć partnerów handlowych dystrybuujących produkty Grupy Egger. Przez kilkanaście lat mieliśmy okazję poznać preferencje odbiorców. Myślę, że w polskiej branży meblowej nastąpiły ostatnio bardzo pozytywne zmiany. Przedsiębiorcy mają bardzo dobrą orientację w nowych ideach i trendach. Są też zdecydowanie bardziej na nie otwarci.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ