Sylwia Lasota, kierownik ds. marketingu i sprzedaży w firmie Interprint. Fot. Interprint

Sylwia Lasota, kierownik ds. marketingu i sprzedaży w firmie Interprint. Fot. Interprint

  • Autor: mg
  • 01 sie 2019 11:55 (aktualizacja: 01 sie 2019 13:39)

Eksperci zdradzają, jak powstają wzory papierów dekoracyjnych

Rozwój wzornictwa jest jednym z głównych obszarów aktywności producentów papierów dekoracyjnych. To właśnie z myślą o doskonaleniu istniejących dekorów i kreowaniu nowych wprowadzane są kolejne innowacje technologiczne i zmiany w parku maszynowym.

Danuta Pawlik, kierownik ds. komunikacji w firmie Schattdecor

Wzory Schattdecor opracowywane są przez dział rozwoju wzornictwa we współpracy z działem reprodukcji i designu. Zadaniem działu reprodukcji i designu jest wybór kolorów kolekcyjnych. Dział ten współpracuje z działem sprzedaży, który jest w stałym kontakcie z klientami. Informacja na temat tego, jakie w danym momencie obowiązują trendy, które należałoby następnie zaprezentować w layoucie, oraz jakie są uwarunkowania na poszczególnych rynkach lokalnych oraz indywidualne oczekiwania klientów, jest szczególnie ważna. Co roku opracowywanych jest kilkadziesiąt nowych wzorów.

Schattdecor tworzy przede wszystkim dekory drewnopodobne dla przemysłu meblarskiego oraz producentów paneli podłogowych. Dekory drewnopodobne, w przeciwieństwie do dekorów fantazyjnych tworzonych komputerowo, są odzwierciedleniem wzoru drewna. W komórce organizacyjnej repro, zajmującej się reprodukcjami, opracowywane są podstawy do cyfrowej obróbki obrazu oraz związanej z tym grawiury cylindrów. Wyszukiwane są tu odpowiednie wzory, odbywa się ich skanowanie, tworzenie layoutu oraz przygotowanie danych cyfrowych, umożliwiających późniejsze cyfrowe opracowanie wzoru.

Istotną rolę podczas wyboru struktury wzoru odgrywają: doświadczenie, aktualne trendy oraz odpowiednie cechy wzoru. Oznacza to, że im więcej detali zawiera wzór, tym bardziej nadaje się on do odwzorowania. Tymi detalami są: pory, fladry, paskowanie, rysy itd.

Po wyszukaniu odpowiedniego wzorca przygotowywany jest on do skanowania, tzn. powierzchnia drewna poddawana jest obróbce mechanicznej, aby uzyskać najlepsze odwzorowanie cyfrowe. Często drewno obrabiane jest w firmowej stolarni, np. duży fragment drewna jest szlifowany, a następnie powierzchnia poddawana jest już tylko delikatnej obróbce bezpośrednio w Schattdecor, tzn. gładko szlifowana i skanowana. Te procesy nazywane są testami, ponieważ na pierwszy rzut oka trudno jest definitywnie określić, czy dany kawałek drewna może posłużyć jako wzorzec. Jeżeli po zeskanowaniu obraz daleki jest od ideału, prowadzone są dalsze testy. Do oceny proszeni są pracownicy, którzy zajmują się obróbką cyfrową obrazu. Wynik jest wtedy zadowalający, gdy stwierdzą oni dobrą jakość skanu. Przykładem niewystarczającej jakości jest „rozmyta optyka”.

Następnym krokiem jest skanowanie wzorca za pomocą wielkoformatowego skanera. Dane cyfrowe, uzyskane za pomocą skanera, służą jako podstawa do dalszej obróbki obrazu, który ostatecznie drukowany jest na wielkoformatowej drukarce. Wydruk ten nosi nazwę proof i jest podstawą do otrzymania layoutu. Layout to wzorzec do obróbki komputerowej oraz do grawiury cylindra drukarskiego.

Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu w firmie Interprint

Dekory Interprint odwzorowują prawdziwe materiały – drewno, kamienie, metal itp. W dziale Decor Development/Repro, który znajduje się w centrali Interprint w Niemczech, skany naturalnych materiałów i surowców poddawane są obróbce cyfrowej, m.in. retuszowi i separacji na poszczególne cylindry, są też układane tak, aby stworzyć równomierny, powtarzalny wzór. Kolejnym etapem jest grawerowanie wzoru na cylindrach drukarskich. Interprint dysponuje własnym działem grawerowania w centrali firmy w Arnsbergu. Dzięki temu wdrażanie nowych wzorów zajmuje mniej czasu.
Przygotowanie propozycji kolorystycznych dekorów odbywa się w dziale wybarwiania. Interprint dysponuje zarówno maszynami laboratoryjnymi konwencjonalnymi, jak i systemem wybarwień cyfrowych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ