Grzegorz Wit, projektant firmy Paged. Fot. Paged

Grzegorz Wit, projektant firmy Paged. Fot. Paged

  • Autor: mg
  • 16 sty 2017 09:43 (aktualizacja: 17 sty 2017 10:15)

Grzegorz Wit: Najważniejszy jest dobry pomysł

"Ważne jest, aby mieć wiedzę o oczekiwaniach klientów. Jeżeli brief jest dobrze opracowany, poparty badaniami rynku, jednoznacznie potwierdzony przez marketing i handel, tym trafniej zostanie przygotowana propozycja wzoru" - mówi Grzegorz Wit, projektant firmy Paged.

Projektowanie mebli skrzyniowych wydaje się być nie lada wyzwaniem dla designera. Czy geometryczne podziały, które „rządzą” bryłami tego typu mebli, stanowią poważne ograniczenie dla kreatywności?

Nie jest to łatwa i prosta sztuka. Wie o tym każdy projektant, którego dzieło gościło w salonach meblowych krócej niż kwartał czy dwa... Osobiście jednak nie dostrzegam jakichś większych ograniczeń w tworzeniu prostych, ciekawych wzorniczo mebli skrzyniowych.

W geometrycznych bryłach stosujemy optyczną symetrię lub asymetrię. Zabieg ten dotyczy zarówno części frontowej bryły, jak i obrysu korpusu. Ważnym elementem jest odpowiedni dobór koloru, rodzaju forniru czy dekoru melaminy. Ciekawe rozwiązania to łączenie różnych barw i materiałów w ramach jednej bryły. Piękno naturalnego drewna, ukazującego surowe, sęczne, lite powierzchnie, połączone ze szkłem, metalem lub emalią powoduje, że bryła nabiera prestiżowego charakteru. Właściwy dobór i rozmieszczenie oświetlenia w meblu również sprawia, że jest on odbierany jako wyjątkowy i zwraca na siebie uwagę.

Dynamiczny rozwój branży stał się motorem napędowym dla producentów komponentów meblowych oraz podwykonawców. Obecnie stosowane materiały drzewne, technologie, systemy połączeń meblowych, okucia pozwalają realizować mniej lub bardziej odważne wizje projektanta.

Uważam, że najważniejszy jest dobry pomysł na bryłę. Zacytuję tutaj kolegę, że mebel powinien posiadać tzw. faktor „X” i to on bardzo często decyduje o tym, czy dana kolekcja jest „trafiona w punkt”, czy nie. Oczywiście, prosto i łatwo się o tym mówi, gorzej znaleźć ten „X” . 

Czy w tej sytuacji pomocne projektantom okazują się dostępne na rynku rozwiązania i technologie? 

Projektowanie mebli o szczególnych, nietypowych kształtach pociąga za sobą zastosowanie specjalnych technologii.

Najbardziej szlachetnym, a zarazem wdzięcznym dla projektantów materiałem jest lite drewno. Pięcioosiowe centra obróbcze, sterowane numerycznie, pozwalają na realizowanie najbardziej odważnych wizji, nietypowych kształtów, oryginalnych elementów frontów czy korpusów mebli. Z kolei MDF jednolicie barwiony w masie to propozycja, dzięki której producenci mebli oraz architekci wnętrz zyskują narzędzie pozwalające na łatwe tworzenie unikalnych rozwiązań dekoracyjnych i meblowych. Duże kroki poczyniły w tej dziedzinie firmy produkujące płyty meblowe, wprowadzając na rynek laminaty z wydrukiem synchronicznym 3D. Taki wydruk pozwala na odtworzenie rysunku drewna wraz z jego strukturą, łudząco przypominającą naturalne drewno. Właśnie to – moim zdaniem – zdecyduje o przyszłych trendach w przemyśle meblarskim. Płyty typu High Gloss, odporne na zadrapania, o trwałym kolorze, z niezrównanym stopniem połysku, które możemy łączyć z elementami litego drewna, świetnie ze sobą współgrają. Stosowane obecnie techniki okleinowania wąskich krawędzi wiązką laserową pozwalają na uzyskanie niewidocznej spoiny o wysokiej jakości wykonania. Systemy opłaszczowania płyt MDF pozwalają na formowanie promieni krzywizn i tym samym uzyskanie ciekawych form np. uchwytów listwowych, podchwytów itp.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ