Grzegorz Wit, projektant firmy Paged. Fot. Paged

Grzegorz Wit, projektant firmy Paged. Fot. Paged

  • Autor: mg
  • 16 sty 2017 09:43 (aktualizacja: 17 sty 2017 10:15)

Grzegorz Wit: Najważniejszy jest dobry pomysł

Czy z perspektywy własnych doświadczeń dostrzega Pan jakieś istotne różnice w pracach polskich i zagranicznych projektantów tworzących meble skrzyniowe?

Różnice są dostrzegalne i to nie tylko dla projektantów, ale również dla potencjalnych klientów. Dotyczą one stylu, form, gabarytów brył, kolorystyki, połączenia różnych typów materiałów o odpowiedniej jakości, gotowych koncepcji zabudowy sprzętu audio-video, dopracowania najdrobniejszych szczegółów. Mówiąc o przemysłowym wzornictwie tej kategorii mebli, wskazałbym raczej na zależność rynku, kulturowość kraju, któremu dedykowany jest dany projekt. Liczy się nie tyle kreatywność projektanta, co – i to trzeba podkreślić – znajomość realiów rynkowych oraz potrzeb klientów. Chyba, że taką „znajomość” zapiszemy na poczet jego kreatywności. Naturalnie, że wzory każdego designera, bez względu na narodowość, przejdą jeszcze przez sito norm jakościowych, funkcyjnych i wymogów estetycznych, a tym zajmują się zazwyczaj zaufane zespoły wdrożeniowe zleceniodawcy. Oczywistym również jest, że współpraca ze znanymi światowymi markami rynku meblowego z pewnością buduje pozycję projektanta w branży. 

Jak kształtowały się w 2016 roku gusty Polaków decydujących się na zakup mebli skrzyniowych? Co miało wpływ na ich decyzje zakupowe? 

Zazwyczaj przy wyborze nowych mebli do salonu, kuchni czy sypialni towarzyszą nam emocje i pod ich wpływem zapadają decyzje zakupowe. Znaczna część klientów inspiruje się czasopismami wnętrzarskimi, odwiedza salony meblowe, przegląda strony www, otrzymując gotowe propozycje, jak i w jakim stylu urządzić swoje wnętrze. Nierzadko klient jest w stanie zapłacić więcej, otrzymując w zamian wyrób o dobrej jakości, ciekawej formie, wykonany z droższych materiałów.

Nadal bardzo popularne i częściej poszukiwane są meble nowoczesne, proste, funkcjonalne, trwałe, których cena jest adekwatna do jakości. Modne są ciepłe kolory o różnych odcieniach brązów, powierzchnie o wyrazistym usłojeniu, ukazujące piękno naturalnego drewna. Klienci są coraz bardziej świadomi, wyedukowani, decydując się na zakup mebli, zwracają uwagę na funkcje, design oraz materiały, z jakich są wykonane. Liczy się pierwsze wrażenie. Jeżeli będzie ono pozytywne, odniesiemy sukces.

Nad czym obecnie Pan pracuje?

Obecnie jestem na etapie wdrożenia do produkcji zestawu mebli olejowanych do jadalni z litymi elementami frontów i ram. Kolekcję uzupełni krzesło i stół z funkcją rozkładania. Do powyższej propozycji na ukończeniu mam również meble do sypialni. Opracowuję proste i uniwersalne meble systemowe, które możemy zastosować praktycznie w każdym wnętrzu. Uzupełnię je o funkcyjne miejsce do pracy.

Dodatkowo jestem w trakcie testów elementów pozwalających na bezstopniową regulację wysokości półek, które zastosuję w minimalistycznym elemencie ścianki telewizyjnej. Mam już gotowy koncept stołu bez funkcji z litym blatem o podstawie z giętej sklejki. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ