Henryk Owsiejew, prezes Rady Nadzorczej firmy Malow. Fot. Malow

Henryk Owsiejew, prezes Rady Nadzorczej firmy Malow. Fot. Malow

  • Autor: mg
  • 18 maj 2017 09:42 (aktualizacja: 18 maj 2017 13:30)

Henryk Owsiejew: Chcemy być najlepsi

Henryk Owsiejew, prezes Rady Nadzorczej firmy Malow, która specjalizuje się w produkcji mebli metalowych, opowiada o najważniejszych wydarzeniach w jej historii, rynku mebli metalowych i planach na najbliższą przyszłość. Producent z Suwałk otrzymał tytuł "Firma Roku" w plebiscycie czasopisma "Meble Plus".

Firma Malow funkcjonuje na rynku już ponad 25 lat. Jakie momenty i wydarzenia uznaje Pan za najważniejsze w jej historii?

Grupa Litpol istnieje od 1989 roku. Jednak historia firmy jest znacznie dłuższa. W 1984 roku rozpoczęliśmy produkcję, a w 1987 roku eksport mebli metalowych do Francji w ramach przedsiębiorstwa Polam-Suwałki. W 1989 roku wraz z francuską firmą Litra założyliśmy spółkę joint venture i od tego momentu datuje się powstanie producenta mebli metalowych – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Litpol. Dzięki rosnącemu popytowi i zainteresowaniu klientów z roku na rok sprzedaż firmy zaczęła zdecydowanie wzrastać. Ciągły wzrost produkcji i spływające indywidualne zamówienia wymagały nowych technologii, maszyn i urządzeń. Pojawiła się więc potrzeba rozbudowy bazy technicznej, produkcyjnej i lokalowej. Zbiegło się to z powstaniem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w czerwcu 1996 roku. Korzystając z udogodnień, jakie daje strefa ekonomiczna, Rada Nadzorcza i zarząd spółki Litpol postanowili utworzyć nową firmę Malow, która rozpoczęła działalność w październiku 1998 roku.

W 2005 roku nastąpiły ważne zmiany własnościowe, w wyniku których spółka uzyskała w całości polski kapitał. Pozwoliło to na dalszy, niezwykle dynamiczny rozwój. Jej kształt, technologia, wyposażenie i biznesplany zostały opracowane wysiłkiem i staraniem naszych pracowników. Aktualnie spółka zatrudnia ponad 650 osób. Korzystając z możliwości, jakie daje nam Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, wdrożyliśmy już cztery duże projekty technologiczno-organizacyjno-produkcyjne, kryjące się pod nazwami: Malow 1, Malow 2, Malow 3 i Malow 4. Posiadamy zakład produkcyjno-handlowy w Charkowie na Ukrainie, a w końcu 2014 roku do grupy kapitałowej dołączył Malow Skand zlokalizowany w Świnoujściu. Od ubiegłego roku do firmy Malow należy położona na sąsiedniej działce hala produkcyjna i już uruchomiliśmy projekt pod nazwą Malow 5. 

Produkcja mebli metalowych nie jest zbyt często kojarzona z przemysłem meblarskim. Skąd pomysł na taki akurat profil firmy?

Zaczynaliśmy jako firma Polam, która była związana z przemysłem oświetleniowym i instalacyjnym w ramach Polam-Farel Kętrzyn. Potem dołączony został zakład metalowy. Chcieliśmy produkować oświetlenie dla szpitali i górnictwa, bo w tym czasie planowano na Suwalszczyźnie budowę kopalni rud polimetalicznych. Do tej budowy na szczęście nie doszło, bo region byłby zdewastowany. W latach 80. XX wieku doszło do podziału firmy. Skupiliśmy się na produkcji oświetlenia do mebli i listew elektroinstalacyjnych, natomiast w zakładzie metalowym produkowaliśmy szafy metalowe dla wojska. W tym czasie bardzo poważnie zastanawialiśmy się nad zlikwidowaniem produkcji metalowej. Problem polegał na tym, że musieliśmy transportować stal z południa Polski i potem tam wysyłać nasze produkty. Ale po wielu analizach doszliśmy do wniosku, że współpraca z wojskiem w latach głębokiego PRL-u  może nam tylko pomóc. W tamtych czasach niełatwo było o materiały niezbędne do produkcji, a współpraca z Wojskiem Ludowym pozwoliła te dostawy utrzymać na płynnym poziomie. W 1989 roku zostaliśmy zmuszeni, by pomyśleć przyszłościowo. Nawiązaliśmy współpracę z francuską firmą sprzedającą meble metalowe i tak powstała spółka Litpol. Kiedy powołano do życia Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną, utworzyliśmy spółkę Malow. Firma zaczęła się płynnie rozwijać, bo zapotrzebowanie na meble metalowe wzrastało. Zaczęliśmy powoli wygaszać Litpol i skupiać się na działalności firmy Malow. Litpol wprawdzie istnieje nadal, ale nie prowadzi już produkcji.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ