Jadwiga Husarska: Bycie projektantem to sposób życia

Jadwiga Husarska: Bycie projektantem to sposób życia

  • Autor: Redakcja Biznesmeblowy.pl
  • 14 sty 2020 10:41

Jadwiga Husarska-Sobina: Bycie projektantem to sposób życia

Bycie projektantem nie jest pracą „od - do”. To sposób życia - opowiada Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka, założycielka Husarska Design Studio, prelegentka wydarzenia 4 Design Days 2020 (6-9 lutego, MCK i Spodek w Katowicach, www.4dd.pl).

Które kobiece postaci z historii wzornictwa przemawiają do Pani najbardziej i dlaczego?

Jadwiga Husarska-Sobina, projektantka, założycielka Husarska Design Studio: Jedną z projektantek, których twórczość jest mi bliska, jest Ray-Bernice Alexandra Kaiser, po mężu Eames. Większość prac projektowała wspólnie z mężem, ale była niezwykłe utalentowana, dzięki czemu tworzyli wspólnie doskonały duet. Projektowała z wrażliwością i myślą o użytkownikach, eksperymentowała z formą i materiałami, co przyczyniło się do ich wielkiego sukcesu.

Wielką inspiracją była też dla mnie twórczość mojej babci, Heleny Husarskiej. Zajmowała się ceramiką, jej twórczość można śmiało umiejscowić gdzieś na pograniczu sztuki i wzornictwa. W młodości projektowała dla Ćmielowa, później zajęła się twórczością artystyczną wspólnie z moim dziadkiem, ale w późniejszym czasie także pracowała „w ceramice”. Zawdzięczam jej szacunek do tworzywa i poszukiwanie doskonałej w nim formy. Nauczyła mnie, że trzeba zawsze „wsłuchiwać się” w materiał, z którego się tworzy nowe przedmioty, a wówczas on sam podpowie odpowiednie kształty i rozwiązania.

Z jakimi wyzwaniami muszą się dziś, Pani zdaniem, mierzyć kobiety, które obierają zawodową drogę związaną z projektowaniem?

Kobiety od zawsze miały bardzo wiele na głowie – pracę, ale też dom i dzieci. Trudno jest być na 100% oddanym pracy zawodowej, kiedy ma się tak wiele innych obowiązków. Doba ma w końcu tyle godzin, ile ma. Wiele kobiet uważa, że dzieci przeszkadzają w karierze, ja natomiast absolutnie się z tym nie zgadzam. Dzieci uczą nas słuchać. Dzięki nim zyskujemy wrażliwość i odpowiedzialność, która przydaje się w codziennym życiu. Mając wolny zawód, jakim projektowanie, można lepiej godzić różne obowiązki, choć nadal nie jest to łatwe, bo łączy się chociażby z dużą liczbą podroży. Aby nie rezygnować z własnych marzeń, trzeba mieć naprawdę dobrą organizację czasu.

Bycie projektantem nie jest pracą „od - do”. To bardziej sposób życia. Nawet w chwilach, gdy jesteśmy z rodziną, myślimy i rozmawiamy o tym, co tworzymy, a wszystkie sfery naszego życia się przenikają. Z mojego doświadczenia wiem, że ograniczenia spotykają nas zawsze, ale to czy potraktujemy je jako bariery czy wyzwania, zależy tylko od nas. Ograniczenia zmuszają przecież do myślenia i rozwiązywania problemów, a to właśnie powinno być głównym zajęciem każdego projektanta.

Dziękuję za rozmowę
Rozmawiała Justyna Łotowska

Jadwiga Husarska-Sobina znalazła się w gronie prelegentów zbliżającego się 4 Design Days 2020.  Podczas ubiegłorocznej edycji 4 Design Days pierwsze dwa dni wydarzenia zgromadziły w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ponad 10 tys. gości biznesowych – architektów, projektantów, przedstawicieli biznesu i władz samorządowych. W dniach otwartych udział wzięło 25 tys. pasjonatów designu, dla których przygotowano spotkania z ekspertami, gwiazdami telewizji, warsztaty, wystawy tematyczne, ekspozycje ponad 300 producentów oraz targi niezależnych projektantów.

Organizatorem 4 Design Days, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP SA, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl i propertydesign.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej. Grupa PTWP jest właścicielem spółki Publikator, wydawcy m.in. czasopism Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, Meble Plus i portali: dobrzemieszkaj.pl, lazienka.pl, biznesmeblowy.pl. Zarejestruj się i zobacz więcej: www.4dd.pl.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ