Kolekcja "Saragossa" firmy Adriana Furniture. Fot. Adriana Furniture

Kolekcja "Saragossa" firmy Adriana Furniture. Fot. Adriana Furniture

  • Autor: mg
  • 13 cze 2017 19:20 (aktualizacja: 14 cze 2017 08:06)

Jak wybrać mebel wypoczynkowy - porady projektantki

Meble wypoczynkowe stanowią zwykle dominujący element salonu. Oprócz spełniania niezbędnych funkcji użytkowych, w dużym stopniu decydują o charakterze i stylu wnętrza. Jak zatem dobrać idealne meble wypoczynkowe - radzi projektantka Joanna Otto.

Nietypowe meble z Polski zostały pokazane w Dubaju!

Przy urządzaniu salonu zazwyczaj w pierwszej kolejności decydujemy się na wybór stałych elementów wyposażenia. Oświetlenie, podłogi czy drzwi stanowią swoistą bazę, by zacząć kreować dane wnętrze tak, jak sobie tego życzymy. O meblach wypoczynkowych warto pomyśleć w drugiej kolejności. Modele jednobarwne można ożywić dodatkami – kolorowe poduszki wprowadzą ciekawy akcent kolorystyczny. Mebel bardziej charakterystyczny i wyrazisty nada wnętrzu charakteru, do którego dopasujemy pozostałe elementy wyposażenia. Warto pomyśleć też o aspekcie nieco bardziej pragmatycznym – wymiarach, często bowiem o tym zapominamy. Oglądając sofy i meble wypoczynkowe, widzimy je w dużej przestrzeni salonów meblowych. Wstawione do naszych pokoi dziennych często zajmują zbyt wiele przestrzeni i - zamiast komfortu - mamy niewygodę związaną z brakiem miejsca na swobodne poruszanie się po salonie. 

Niezwykle istotny jest także kolor obić mebli wypoczynkowych. Sofy stanowią dużą powierzchnię i są największym elementem salonu. Obicia muszą tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wnętrza, nawet z zasłonami, dywanami, tapetami i innymi detalami wyposażenia. We wnętrzach klasycznych dopasowujemy wszystkie elementy zgodnie z wybranym stylem i kolorystyką. Nowoczesny salon, w którym często dominują biele i szarości, można wzbogacić kontrastową sofą w wyrazistym lub nawet jaskrawym kolorze, co nada przestrzeni ciekawego wyrazu.

Choć zwykle meble wypoczynkowe dobiera się spójnie do stylu wnętrza – nowoczesne w minimalistycznych zestawieniach, stylizowane lub oryginalne z epoki we wnętrzach klasycznych, to obecnie panuje moda na eklektyzm. Ciekawa jest  tendencja do łączenia i „przełamywania” konsekwencji stylu jednorodnego. W klasycznym wnętrzu dobrze odnajdują się nowoczesne, proste sofy, dając tło dla innych, bardziej zdobnych elementów wyposażenia. Łączenie mebli z różnych epok stylistycznych to zadanie wymagające wiedzy i uważnego komponowania zestawień. Meble nie mogą jednak ze sobą konkurować. Jedne muszą „zostać w cieniu” swojej neutralności tak, by mogły stanowić tło i wydobyć piękno i ozdobną formę drugich. W ten sposób mogą powstać bardzo ciekawe i indywidualne wnętrza, ale ich wysmakowane urządzenie wymaga wiedzy i doświadczenia. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ