Ewelina Dekordy, marketing junior manager w firmie Halupczok Kuchnie i Wnętrza. Fot. Halupczok Kuchnie i Wnętrza

Ewelina Dekordy, marketing junior manager w firmie Halupczok Kuchnie i Wnętrza. Fot. Halupczok Kuchnie i Wnętrza

  • Autor: mg
  • 12 gru 2018 12:04 (aktualizacja: 13 gru 2018 14:39)

Jak zaaranżować kuchnię otwartą na salon - opinie producentów

Otwarcie kuchni na salon poszerza gamę dostępnych rozwiązań aranżacyjnych. Zobaczcie, co proponują czołowi producenci mebli.

Arkadiusz Kuczmaszewski, manager kategorii kuchnie w firmie Black Red White

Zarówno kuchnie zamknięte, jak i otwarte na salon mają swoich zwolenników i przeciwników – każda z tych przestrzeni ma swoje plusy i minusy, jednak możemy zauważyć pewną przewagę korzyści, kiedy decydujemy się na kuchnię otwartą. Daje nam ona zdecydowanie więcej możliwości projektowych. Dzięki rozwiązaniom, które dostępne są w Black Red White, czyli np. kolekcjom mebli do kuchni i salonu utrzymanym w tym samym stylu, jesteśmy w stanie stworzyć jednolitą i spójną stylistycznie przestrzeń w naszym domu – tzw. open space. To rozwiązanie coraz częściej wybierane przez klientów, wpisujące się w obecne trendy. W tak urządzonym pomieszczeniu jesteśmy w stanie zachować w pełni tożsamą stylistkę, a przy okazji stworzyć miejsce dogodne do wspólnego spędzania czasu. Otwarta kuchnia staje się integralną częścią całego domu, dyskretnie wtapiając się w jego wystrój. Ponadto jest to świetne rozwiązanie dla osób towarzyskich – tak zaaranżowana przestrzeń ułatwia wspólną integrację, rozmowy oraz zacieśnianie więzi rodzinnych.

Ewelina Dekordy, marketing junior manager w firmie Halupczok Kuchnie i Wnętrza

Coraz częściej wyspa staje się miejscem wielofunkcyjnym, w którym tętni życie. Wystarczy podzielić jej powierzchnię na trzy części o różnych wysokościach blatów dla podkreślenia stref, a nawet wykorzystać różne materiały w konstrukcji. Paleta rozwiązań jest niezwykle bogata, dominują w niej ruchome barki wyłaniające się spod powierzchni wyspy czy wysuwane blaty mogące pełnić rolę stolika kawowego, dodatkowego blatu roboczego lub jadalnianego.

Praktycznym podejściem kreacyjnym jest umiejscowienie na wyspie zlewozmywaka, płyty grzewczej lub piekarnika, co jest dobrą propozycją dedykowaną wnętrzom z niewielkim metrażem do wykorzystania.

Stosując w takim układzie urokliwy okap z funkcją lampy, można stworzyć z wyspy kuchennej dekoracyjny punkt na mapie mieszkania, nadając mu sznytu stylu glamour. Podświetlane szuflady z drewnianymi przegródkami porządkującymi sztućce i akcesoria kuchenne, półki na wino oraz pojemne szafki podnoszą funkcjonalne walory wyspy kuchennej. Ale wyspa kuchenna to nie tylko strefy gotowania, jedzenia, zmywania czy przechowywania. To także mnogość rozwiązań, które pozwalają kreować przestrzeń kuchenną według indywidualnych potrzeb. Prym wśród nich wiodą podświetlane półki na książki, nie tylko kulinarne oraz wnęki zatopione w powierzchni wyspy, których ruchome przegródki wypełnione aromatycznymi ziołami pozwolą stworzyć w kuchni domowy ogródek, bez względu na porę roku. Ergonomiczna, designerska, praktyczna to główne atuty wyspy kuchennej. Ozdobne fronty oraz blaty, efekty świetlne, sprytne zakamarki i maksymalne wykorzystanie metrażu świadczą o jej ogromnej sile aranżacyjnej.

Sabina Pigan, szef projektu meble w firmie Classen

Wyspa w aneksie kuchennym otwartym na salon stanowi bardzo atrakcyjny, a zarazem funkcjonalny element. Często staje się oryginalną dekoracją pomieszczenia, rozgraniczając strefę kuchenną i dzienną, a jednocześnie zbliżając je do siebie. Dzięki niej gotowanie staje się częścią spotkań rodzinnych i towarzyskich, a przygotowujący posiłki nie jest odizolowany od reszty domowników lub gości. Równocześnie ma łatwy dostęp do blatu ze wszystkich stron. Przy wyspie zdarza nam się także pracować albo pomagać dzieciom w odrabianiu prac domowych. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się zabudowa z przedłużonym blatem roboczym, która zastępuje tradycyjny stół. Możemy ustawić przy niej np. hokery, co zapewni wygodę siedzenia, a jednocześnie – dzięki możliwości wsunięcia krzeseł pod blat – nie zabierze za dużo przestrzeni. Dodatkowym atutem jest podwyższona ścianka, która zasłoni kuchenny bałagan. Wyspę można, oczywiście, wyposażyć w płytę indukcyjną, zlew lub niewielkie agd. Należy jednak pamiętać, że im bardziej wielofunkcyjna zabudowa, tym więcej miejsca zajmuje. W ślad za tym powstaje też konieczność doprowadzenia instalacji (gazowych, elektrycznych i wodnych) oraz montaż okapu nad kuchenką. Wybierając wyspę do swojego mieszkania, przede wszystkim powinniśmy się zatroszczyć o to, by meble tworzyły komfortową przestrzeń i zachęcały wszystkich domowników do korzystania z niej.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ