• Autor: Redakcja
  • 27 gru 2013 18:01

Jakie są podstawowe funkcje ergonomiczne krzesła?

O zdrowych i wygodnych biurowych siedziskach mówi Katarzyna Bukowiecka, kierownik działu marketingu w firmie PROFIm.

Podstawowe regulacje, decydujące o ergonomicznym charakterze siedziska możemy znaleźć już w modelach ze średniej półki cenowej. Są to: mobilna baza pięcioramienna zapewniająca stabilność, amortyzator dający możliwość regulacji wysokości siedziska (stopy powinny być swobodnie oparte na podłodze), wyprofilowana pianka siedziska o odpowiednio dobranych parametrach, regulowane podłokietniki (minimum góra-dół), ergonomicznie wyprofilowane oparcie, wyposażone w regulowane podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, opcjonalnie regulowany zagłówek.

Bardzo ważnym elementem ergonomicznego krzesła jest również mechanizm synchroniczny umożliwiający zmianę kąta odchylenia oparcia względem siedziska, z możliwością dostosowania sprężystości odchylania oparcia do ciężaru siedzącego. Jego zastosowanie sprawia, że możliwe jest jednoczesne przemieszczanie siedziska i oparcia w odpowiednio ustalonej zależności (zmiana ustawienia następuje jednocześnie, ale pod różnymi kątami). Brzmi to może nieco tajemniczo, ale efekt jest taki, że użytkownik jest zawsze w odpowiedniej pozycji, która może być często zmieniana. Gdy mechanizm jest zwolniony, krzesło „porusza się” wraz z użytkownikiem, czego efektem jest tzw. dynamiczne siedzenie.

Ważnym aspektem jest edukowanie użytkowników krzeseł i uświadamianie ich, jakie cechy powinno posiadać ergonomiczne krzesło biurowe. Pracownicy muszą zrozumieć i zapoznać się z funkcjami, żeby je w pełni wykorzystywać.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ