Józef Kosiorek, prezes zarządu firmy Fargotex

Józef Kosiorek, prezes zarządu firmy Fargotex

  • Autor: Beata Michalik
  • 02 wrz 2019 08:08 (aktualizacja: 04 wrz 2019 11:53)

Józef Kosiorek: Najważniejszy jest dobry produkt

Jak zmienia się rynek tkanin w Polsce? Jakie innowacje warto wdrażać w tej branży? Mówi o tym Józef Kosiorek, prezes firmy Fargotex, która w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia.

Firma Fargotex obchodzi w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Proszę opowiedzieć o początkach firmy – jaką drogę przeszła, by dojść do punktu, w którym obecnie się znajduje?

To był rok 1999. Cały świat czekał na wejście w nowe tysiąclecie. Polska dodatkowo czekała na dołączenie do grona państw członkowskich Unii Europejskiej. Przed polskimi firmami pojawiła się ogromna szansa i jednocześnie wyzwanie wynikające ze zbliżającego się otwarcia granic – co istotne, działającego w obie strony. W tych okolicznościach kluczowe było znalezienie drogi wyróżnienia się na konkurencyjnym rynku i te przedsiębiorstwa, które sprostały wyzwaniu, były w stanie nie tylko utrzymać się na rynku, ale wejść na ścieżkę szybkiego wzrostu. Efekty działania tej siły napędowej widać w dzisiejszym stanie polskiej gospodarki, godnego partnera handlowego na międzynarodowym rynku.

Jeśli chodzi o Fargotex, zaczynaliśmy jako kilkuosobowy zespół skupiony w jednym biurze i niewielkim magazynie w Łomży. Początkowo musieliśmy mierzyć się z wieloma wyzwaniami typowymi dla tamtego okresu. To był zupełnie inny świat. Mieliśmy dużo obaw, ale wiedzieliśmy, że musimy bardzo dużo od siebie wymagać, żeby zaistnieć na rynku. Szczególną rolę w rozwoju firmy odegrała nasza umiejętność przewidywania potrzeb klientów oraz elastyczność w podejściu do zmieniającego się rynku. Małymi krokami udało nam się zbudować przedsiębiorstwo o międzynarodowym zasięgu.

Na sukces firmy złożyło się wiele rzeczy: trafne, choć często ryzykowne decyzje, zaufany i pełen pasji zespół, który przez cały ten czas z pełnym zaangażowaniem pracował na rzecz firmy oraz wyjątkowy, wysokiej jakości produkt, spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jednym z priorytetów zawsze była także profesjonalna obsługa klientów i, co fundamentalne, bezkompromisowa uczciwość w relacjach biznesowych.

Jak w tym czasie zmienił się rynek tkanin w Polsce? Czy jego rozwój jest uzależniony od tego, co dzieje się w branży produkcji mebli tapicerowanych?

Na przestrzeni ostatnich 20 lat polski przemysł meblarski osiągnął znaczący sukces. Jako kraj staliśmy się jednym z największych graczy na świecie. Od wielu lat produkcja polskich mebli stale rośnie i, co cieszy najbardziej, polscy producenci kojarzeni są z wysoką jakością produktów i coraz bardziej wysublimowanym designem mebli. Wraz z rozwojem rynku meblowego, naturalnie obserwujemy wzrost segmentu tkanin meblowych.

Klienci są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb – dobór tkaniny staje się równie ważny co kształt bryły. W związku z tym producenci mebli i dostawcy tkanin muszą tworzyć wszechstronną pod kątem designu, funkcjonalności i kolorystyki ofertę, aby sprostać rosnącym wymaganiom Klienta.

Fargotex Group stale tworzy nowe kolekcje, aby były one zarówno atrakcyjne wizualnie, jak i praktyczne. Kilka lat temu byliśmy pionierami w promowaniu tkanin łatwo czyszczących w ramach platformy Magic Home Technologies. Dzisiaj, w ramach tej platformy, rozwijamy tkaniny o wielu wartościach dodanych dla Klienta, m.in. odporność na zadrapania, trudnopalność, hydrofobowość. Nie zdziwię się jak w perspektywie kilku lat przywykniemy do tego, że będziemy przemieszczać się inteligentnymi pojazdami, a w naszych inteligentnych domach otaczać nas będą inteligentne tkaniny.[śmiech]

Grupa Fargotex to nie tylko tkaniny, ale też m.in. dywany i produkty wyposażenia wnętrz. Jaka jest obecnie struktura Grupy i jak szeroką ofertę produktów Państwo oferują?

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ