Laxmi Nazabal, Muka Design Lab: slow design czerpie z przeszłości aby iść naprzód

Laxmi Nazabal, Muka Design Lab: slow design czerpie z przeszłości aby iść naprzód

  • Autor: Redakcja Propertydesign.pl
  • 18 lis 2019 11:43 (aktualizacja: 21 lis 2019 08:58)

Laxmi Nazabal, Muka Design Lab: slow design czerpie z przeszłości aby iść naprzód

O idei slow design, zaletach pracy z miejscowymi rzemieślnikami oraz znaczeniu przeszłości w projektowaniu dla jutra rozmawiamy z Laxmi Nazabal ze studia projektowego Muka Design Lab - gości specjalnych tegorocznego Forum Dobrego Designu.

W swoich projektach kładziecie duży nacisk na zrównoważony rozwój. Czy kwestie ekologii traktujecie jako swoistą misję społeczną? Dlaczego dla projektanta ważna jest świadomość takich kwestii?

Laxmi Nazabal, Muka Design Lab: Rzeczywiście, traktujemy to jako rodzaj swojej misji, ale zawsze staramy się mówić o tym w wyważony sposób i podkreślać, że staramy się realizować ją najlepiej jak potrafimy. Projektanci to ludzie tworzący produkty, dlatego uważamy, że to na nich – poza producentami – spoczywa społeczna odpowiedzialność.

Jak zdefiniowalibyście pojęcie slow designu?

Slow design jest tym co wyróżnia produkt na tle masowej produkcji, wykorzystując przy tym lokalne, mniej popularne materiały. Lubimy wspierać lokalne gospodarki, pracować z miejscowymi rzemieślnikami i warsztatami. Jest to zgoła inne podejście w czasach społeczeństwa konsumpcyjnego. Wnosi do projektów zróżnicowany styl, który jest bardziej osobisty, przemyślany, a jednocześnie przez to trwały i zrównoważony, nasycony lokalną tożsamością. A tworzą go wykorzystane materiały.

Nie wykluczamy stosowania nowoczesnych technologii produkcyjnych (Muka Design ma na swoim koncie projekt lampy Maskor dla marki Gantri, wykonanej w technologii druku 3D - dop. redakcja). Staramy się jednak ratować dawne metody produkcji, zapomniane materiały etc. Nie jest to stricte powrót do przeszłości, a spojrzenie na nią, dzięki któremu możemy iść naprzód. Pokazywanie lokalnych różnorodności na globalnym rynku jest sposobem na poznawanie nowych kultur poprzez zróżnicowane metody produkcji, przedmioty, formy.

Możecie się pochwalić bogatym portfolio prac z różnych dziedzin. Gdybyście mieli wskazać jedną, największą różnicę pomiędzy wzornictwem przemysłowym, projektowaniem mebli a wnętrz, co by nią było?

W zasadzie nie ma większych różnic w samej pracy jako takiej czy rozwiązywaniu problemów przy projektowaniu mebli i przemysłowym. Jeżeli jednak miałabym wskazać jedną zasadniczą różnicę, z pewnością powiedziałabym, że tworzenie mebli jest dla nas prostsze. Wybieramy jedną koncepcję, rozwijamy kształt i wymiary, identyfikujemy ewentualne problemy produkcyjne. We wzornictwie przemysłowym koncepcja potrafi się nieco rozmywać, nie jest stała, a sama forma rozwija się poprzez poszukiwanie stylu, pozbywaniu się krzywizn i linii, tracąc nieco ze wstępnej koncepcji.

Projektowanie wnętrz jest zgoła inne. Należy przede wszystkim myśleć w kontekście tego, jak przestrzeń będzie wykorzystywana przez jej użytkowników i pod tym kątem ją optymalizować. Trzeba także mieć do zaoferowania szeroką bazę mebli w różnych przedziałach cenowych i stylistykach, aby dopasować się do gustu klienta.

Dziękuję za rozmowę

Muka Design Lab to nagradzane studio projektowe z siedzibą w hiszpańskim Bilbao, tworzące w oparciu o idee zrównoważonego projektowania, współpracę z lokalnymi rzemieślnikami, materiałami i technologiami. Laxmi Nazabal oraz Lucas Abajo będą Gośćmi Specjalnymi Forum Dobrego Designu, które odbędzie się 5 grudnia w Warszawie.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ