Michał Pośpiech, projektant,  twórca marki Silesia Custom Furniture. Fot. Archiwum

Michał Pośpiech, projektant, twórca marki Silesia Custom Furniture. Fot. Archiwum

  • Autor: mg
  • 27 lut 2017 13:32 (aktualizacja: 27 lut 2017 13:47)

Michał Pośpiech: nadaję nowe życie starym przedmiotom

Michał Pośpiech, projektant i twórca marki Silesia Custom Furniture, zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem mebli, a także ich renowacją. W wywiadzie opowiada o swojej pasji i idei tworzenia mebli customowych, które równie dobrze znajdują zastosowanie we wnętrzach mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Skąd się wzięło u Ciebie zainteresowanie renowacją przedmiotów oraz tworzeniem mebli customowych?

Silesia Custom Furniture powstała z pasji tworzenia mebli z drewna i stali oraz renowacji między innymi poprzemysłowego oświetlenia. Pierwsze rzeczy zrobiłem dla własnych celów, gdyż szukałem rozwiązań, których nie znalazłem na rynku. Zaczęło się od stołu i krzeseł do domu, drewnianych ścian w pokoju oraz renowacji starego motoroweru Romet po dziadku.

Później zacząłem realizować kolejne zlecenia. Ze względu na moje pochodzenie i korzenie szczególnie interesują mnie rzeczy utrzymane w stylu industrialnym. Ze Śląska czerpię także większość inspiracji. Głównie zajmuję się projektowaniem i wykonywaniem mebli. Odnowienie starych lamp poprzemysłowych oraz mebli daje mi możliwość nadania nowego życia starym, pięknym przedmiotom. To wszystko wymaga ręcznej pracy.

Czy nad swoimi projektami pracujesz sam, czy też Silesia Custom Furniture wymaga już pracy zespołowej?

Projekt i wykonywanie mebli, oświetlenia to moja ręczna praca. Ponieważ realizacje są niejednokrotnie skomplikowane, wymagają wiedzy różnych fachowców, np. tapicera czy lakiernika, współpracuję ze sprawdzonymi kontrahentami, na których zawsze mogę liczyć.

Kto kupuje zrobione przez Ciebie meble oraz odnowione przedmioty? Jakie jest zainteresowanie takimi produktami w naszym kraju?

Obecnie mamy klientów głównie w Polsce. Jednak to się zmienia. Są to zarówno osoby prywatne, poszukujące nietypowych stołów czy krzeseł do mieszkań, jak i firmy, dla których przygotowujemy wyposażenie czy elementy wystroju.

Coraz więcej zapytań otrzymujemy także spoza kraju. Zainteresowaniem za granicą cieszy się szczególnie odrestaurowywane przeze mnie industrialne oświetlenie.

Jak widzisz możliwość wykorzystania produktów, które tworzysz, w miejscach takich jak biura, restauracje, obiekty użyteczności publicznej? Czy macie w portfolio realizacje dla tego typu klientów? Co może w rzeczach odnawianych albo meblach customowych zainteresować odbiorcę komercyjnego?

W Silesia Custom Furniture zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem mebli i elementów wyposażenia mieszkań, biur, barów i restauracji.

Współpracowaliśmy już z kilkoma odbiorcami komercyjnymi. Współpraca ta ma dwojaki charakter, w zależności od potrzeb klienta. Część potrzebuje przedmiotów czysto użytkowych, takich jak biurka czy krzesła, dla innych przygotowujemy elementy wystroju wnętrz.

Mamy na koncie przygotowanie wyposażenia kancelarii adwokackiej, która potrzebowała biurek i regałów na akta, a także odnowienie starych biurek i lamp kinowych z początku zeszłego wieku dla Fabryki Porcelany w Katowicach.

Jedną z ciekawszych i nietypowych realizacji było na przykład odnowienie i naprawienie starego zestawu dentystycznego, poczynając od fotela po aparaturę borującą. Ponadto, jeżeli czegoś nie ma w naszej ofercie, to jesteśmy w stanie zaprojektować i wyprodukować przedmioty nawet w pojedynczych egzemplarzach.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ