Oskar Zięta z najlżejszym krzesłem na świecie

Oskar Zięta z najlżejszym krzesłem na świecie

  • Autor: Redakcja Biznesmeblowy.pl
  • 30 paź 2019 13:04

Oskar Zięta z najlżejszym krzesłem na świecie

Ultraleggera jest najlżejszym krzesłem w historii designu. Nowy koncept Studia Zieta stanowi połączenie ultralekkiej i wytrzymałej ramy z perforowanym siedziskiem i oparciem. Całość wykonana jest w innowacyjnej technologii FiDU.

Technologia FiDU wykorzystuje powietrze do formowania metalu i nie jest tajemnicą, że obiekty wytworzone z jej pomocą są nie tylko wytrzymałe, ale przede wszystkim lekkie. To właśnie lekkość była jedną z głównych inspiracji dla projektu Utraleggera. 

Oskar Zięta postanowił „zmierzyć się” w wadze piórkowej z klasycznym konceptem Gio Ponti’ego o nazwie Superleggera. Tak powstało najlżejsze krzesło z metalu na świecie, czyli Ultraleggera. Waga projektu autorstwa Pontiego osiągnęła 1700 g, a niektóre prototypy wykonane we Wrocławiu były lżejsze.

- Cała konstrukcja sprawia wrażenie standardowego rozwiązania, nie zdradzając zdumiewającej lekkości krzesła. Dlatego użytkownik mający z nim bezpośredni kontakt zostaje zaskoczony jego niską wagą, – mówi Oskar. -  Nasze Ultraleggera jest współczesną odpowiedzią na wyzwanie w kwestii lekkości, jakie dostaliśmy od ikony designu Gio Ponti’ego. – dodaje.

Na uwagę zasługują również stabilność, trwałość oraz minimalizm formy krzesła. To ostatnie czyni je ponadczasowym oraz pozwala wpasować w niemal każde wnętrze. Stabilna konstrukcja to gwarancja wygodnego użytkowania przez długie lata. Trwałość została uzyskana dzięki mocnym spoinom łączącym wszystkie jego elementy.

Sam projekt krzesła idealnie wpisuje się w aktualne trendy i oczekiwania konsumentów szczególnie w zakresie produktów przyjaznych środowisku. Zgodnie z ideą MMT (z ang. Mono Material Thinking) krzesło zostało wykonane z jednego materiału – aluminium, co sprawia, że nadaje się w całości do recyklingu. Jego aluminiowa rama, siedzisko i oparcie łączone są, jak w wyczynowych ramach rowerowych, spoinami aluminiowymi. Takie rozwiązanie to najlepsza praktyka, która spełnia założenia modelu gospodarowania zasobami w sposób zamknięty (z ang. Circular Economy). Zakłada on tworzenie produktów z tworzyw, które mogą być odzyskane oraz ponownie wprowadzone do użycia.

Seria Ultraleggera tworzona jest w opracowanej przez Oskara Ziętę technologii FiDU, w której wykorzystuje się powietrze do modelowania kształtu. W porównaniu z innymi metodami formowania metalu, FiDU zużywa mniej energii i materiału wsadowego oraz nie generuje wielu odpadów. W jaki sposób? Free forming nie wymaga tworzenia kosztownych matryc czy skrawania metalu. Ponadto, elementy wykonane w FiDU są puste w środku, a to pozwala nie tylko na oszczędność tworzywa niezbędnego do ich wykonania, ale również oszczędność energii w fazie transportu do klienta.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ