• Autor: DN
  • 27 gru 2013 18:01

Polskie meble mają ogromny potencjał

Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak my Polacy – Europejczycy postrzegani jesteśmy przez mieszkańców innych kontynentów. Wśród Azjatów istnieje przekonanie, że towary europejskie można sprzedać dwa razy drożej od azjatyckich tylko dlatego, że pochodzą one z Europy! Innego rodzaju sentymentem darzą Europę Amerykanie. „Stary Kontynent” to dla nich miejsce podróży do Rzymu, Paryża czy też innych malowniczych miejsc będących stolicami mody, wzornictwa i kultury. Opowieści o wakacjach w Europie Amerykanie zawsze słuchają z uwagą, a towary z Europy prezentowane są dla podkreślenia prestiżu.

W ten wizerunek powinniśmy uwierzyć my sami. W sposób naturalny kształtuje się dla nas droga w przyszłość. Otwarcie mówiąc, nie jesteśmy w stanie wygrywać z Azją konkurencji cenowej i ilościowej, z drugiej jednak strony Azja ma niemal przegraną pozycję wśród konkurencji na dobra „luksusowe”. Powinniśmy, więc zdać sobie sprawę z faktu, że w ostatecznym rozrachunku skazani jesteśmy na produkcję dóbr o wysokiej wartości dodanej.
Uprzywilejowana lokalizacja zmusza więc nas do produkcji mebli o coraz wyższej jakości, atrakcyjniejszym wzornictwie, bardziej komfortowych i kryzys gospodarczy nie ma tu większego znaczenia. Jeżeli popatrzymy na polską produkcję mebli 5, 10 lub 15 lat temu to zauważymy, że proces o którym mówimy już się rozpoczął. Wzrost jakości mebli widoczny jest we wszystkich segmentach rynku, to samo z ich wzornictwem. Do tego coraz większa liczba producentów kieruje swą produkcję również do najbardziej wymagających klientów.

Taki scenariusz pozwala na utrzymanie rentowności naszej rodzimej produkcji, ponieważ wartość dodana, jaką można uzyskać jest zdecydowanie wyższa dla towarów luksusowych niż dla towarów podstawowych. Wytwarzanie mebli jest wciąż bardzo pracochłonnym zajęciem. Wielu operacji nie daje się zautomatyzować a koszty pracy są coraz wyższe.
Branża meblarska jest dziś zbyt ważna dla polskiej gospodarki, aby można sobie pozwolić na utratę jej wysokiej pozycji konkurencyjnej na świecie. Zatrudnienie w całej branży znajduje ponad 140 tys. osób (100 tys. w firmach średnich i dużych). Branża generuje dodatnie saldo w wymianie handlowej na poziomie 18 mld zł rocznie. Wytwarza towary za kwotę wyższą niż górnictwo węgla kamiennego. Polscy producenci mebli zdobyli zaufanie wielu zagranicznych kontrahentów, do których dziś kierują blisko 90% wytwarzanych w Polsce mebli. A przecież są to niezwykle wymagający klienci – Niemcy, Francuzi, Anglicy, Czesi, Szwedzi, a nawet Włosi.

Dziękuję za rozmowę.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ