Łukasz Szczepkowski, regional sales manager firmy Kuka

Łukasz Szczepkowski, regional sales manager firmy Kuka

  • Autor: mg
  • 25 cze 2019 10:00 (aktualizacja: 25 cze 2019 10:34)

Robotyzacja - szansa na rozwój firm meblarskich

Robotyzacja podnosi efektywność produkcji meblarskiej. Nic dziwnego, że coraz więcej firm decyzuje się m.in. na kupno robotów lakierniczych.

Łukasz Szczepkowski, regional sales manager firmy Kuka

Jak ocenia Pan zainteresowanie robotami lakierniczymi ze strony firm meblarskich w Polsce? Co kształtuje popyt na tego typu rozwiązania?

Zainteresowanie aplikacjami lakierniczymi bazującymi na robotach przemysłowych niewątpliwie rośnie. Dzieje się tak z kilku powodów. Firmy chcą się rozwijać i być elastycznymi na wprowadzanie zmian w celu optymalizacji. Roboty nadają się do tego idealnie, ponieważ są bardzo uniwersalne – praktycznie mogą być wdrożone na każdym etapie produkcji lub w relatywnie krótkim czasie dostosowane do nowych zadań.

Aktualne problemy z brakiem rąk do pracy mogą zostać zniwelowane poprzez wprowadzenie nowoczesnych, elastycznych rozwiązań bazujących na robotach przemysłowych. W praktyce oznacza to m.in. poprawę warunków pracy, np. przy nakładaniu powłok lakierniczych, co może wpłynąć na zatrzymanie pracowników.

Na jakie parametry powinien zwrócić uwagę producent mebli, szukający optymalnych robotów lakierniczych do swojej firmy?

Wszystko zależy od aplikacji, w której robot miałby pracować. Jeśli aplikacja wymaga bardzo dużych dokładności oraz powtarzalności, to te parametry robota będą najistotniejsze. Jeśli środowisko, w którym ma pracować robot, jest zagrożone wybuchem, należy dobrać taki typ robota, który posiada odpowiednie certyfikaty. W przypadku, gdy mówimy o krótkich seriach i częstych zmianach programów nakładania powłok, to rozwiązaniem są roboty, które mogą być programowane ręcznie.

Jakie nowe rozwiązania w segmencie robotów lakierniczych wprowadziła firma Kuka w ostatnim czasie?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadziliśmy gotowy do eksploatacji zestaw robota „Kuka – ready2spray”. Zestaw bazuje na robocie mogącym pracować w środowisku zagrożonym wybuchem. Sprzęt, w który będzie wyposażony, dobiera klient z listy pokrywającej potrzeby praktycznie 90% tego typu klientów. Otrzymuje więc robota wyposażonego w osprzęt, którego po przymocowaniu i wygrodzeniu może już programować.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ