Niewielki narożnik - idealny do małego salonu. Fot. IKEA

Niewielki narożnik - idealny do małego salonu. Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 11 lip 2018 10:16 (aktualizacja: 12 lip 2018 10:04)

Rośnie sprzedaż małych narożników - opinie producentów

Zdaniem producentów mebli, rosnące zapotrzebowanie na niewielkie narożniki wymusił rynek. Klienci coraz częściej poszukują funkcjonalnych mebli do aranżacji małych wnętrz.

Grzegorz Kalinowski, dyrektor handlowy firmy Libro

Od kilku lat widzimy wyraźny wzrost zainteresowania narożnikami. Sofy narożne kupujemy przede wszystkim do salonów lub pokoi dziennych. Narożniki mają dwie podstawowe zalety – przede wszystkim dają więcej miejsca do siedzenia niż zwykłe sofy, po drugie – jako mebel większy od sofy są bardziej okazałe we wnętrzu. Te dwie cechy mają szczególnie duże znaczenie przy urządzaniu małego wnętrza.

Oczywiście, kluczowym czynnikiem są tutaj wymiary. Małe wnętrze determinuje wymiary sofy, więc wielkość mebla, ale także poszczególnych jego części musi być odpowiednio dopasowana. Nie można zapomnieć o zachowaniu proporcji całej bryły przy jednoczesnym ograniczeniu gabarytów mebla. Mały narożnik musi spełniać swoje podstawowe funkcje – czyli musi mieć funkcję spania i przynajmniej jeden pojemnik na pościel. Produkty spełniające te warunki są w ostatnim czasie bardzo popularne i chętnie kupowane przez Polaków.

Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator i projektant wnętrz firmy IKEA

Małe narożniki rozkładane to meble wielofunkcyjne, idealnie odpowiadające na zróżnicowane oczekiwania domowników. Nie tylko w łatwy sposób umożliwiają aranżację kącika wypoczynkowego, ale w razie potrzeby zamieniają się w łóżko – w 48 proc. przypadków sofy narożne stanowią codzienne miejsce do spania dla domowników. Pozwalają również na przenocowanie gości – tę funkcję odgrywają po rozłożeniu w 42 proc. przypadków. Kolejnym atutem sof narożnych jest wbudowany pojemnik ułatwiający przechowywanie np. pościeli.

Coraz częściej Polacy poszukują mebli dostosowujących się do preferencji użytkownika. Dodatkowe rozwiązania, takie jak np. modułowość tego typu narożników, pozwalają na tworzenie własnych kompozycji, dopasowanych do pomieszczenia o każdej powierzchni. W zależności od potrzeb domowników możliwe jest np. powiększenie sofy o kolejny moduł. Kolejnym udogodnieniem mogą być różnego rodzaju kieszenie na pilota do telewizora, gazety itp. Umożliwia to zgromadzenie wokół siebie najbardziej potrzebnych drobiazgów oraz lepsze zorganizowanie niewielkiej przestrzeni.

Maja Palczewska, dyrektor ds. zarządzania wzornictwem produktów w Black Red White

Narożniki to bardzo funkcjonalne meble, które sprawdzają się zarówno w dużych salonach, jak i na nieco mniejszych powierzchniach. W większych pomieszczeniach rozbudowane modele wyglądają stylowo i są też bardzo wygodne – możemy odpoczywać na nich w pozycji siedzącej lub półleżącej - bez konieczności ich rozkładania. Klienci coraz częściej decydują się jednak na ustawianie narożników w małych wnętrzach. Te narożne meble mają wiele zalet i praktycznie wykorzystują niezwykle trudne do zaaranżowania kąty, zamieniając je w komfortową przestrzeń wypoczynku. Dzięki temu, że coraz częściej wyposaża się je w wiele dodatkowych funkcji, stają się meblami nie tylko wygodnymi, ale też bardzo praktycznymi, które idealnie sprawdzają się na co dzień.

Narożniki, nawet niewielkie, mogą zostać wyposażone w wiele różnych funkcji, które zwiększą wygodę i komfort korzystania z nich. Dzięki funkcji snu, tuż po rozłożeniu, zamieniają się w wygodne łóżka dla jednej lub dwóch osób, co jest jednocześnie idealnym sposobem na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. Wiele modeli posiada też pojemniki na pościel, które sprytnie zwiększają przestrzeń niezbędną do przechowywania kołder i poduszek, ale też wielu innych drobiazgów. Wybrane modele narożników wyposażone są w dodatkowe udogodnienia, takie jak regulowane zagłówki i podłokietniki.

Idealnym lekarstwem na nieustawny charakter niewielkich wnętrz są bardzo popularne dziś meble wypoczynkowe o charakterze modułowym, takie jak narożnik "Liam" od Black Red White. Dzięki zróżnicowanym modułom możemy samodzielnie zbudować własny, idealny model komfortowego narożnika, a co za tym idzie dobrze dopasować go do wnętrza. W niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdzą się też narożniki uniwersalne, czyli montowane obustronnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy łatwo zmieniać ich stronę z lewej na prawą lub odwrotnie.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ