Wiesław Michalak, przedstawiciel Dekort Meble. Fot. Grupa PTWP

Wiesław Michalak, przedstawiciel Dekort Meble. Fot. Grupa PTWP

  • Autor: mg
  • 13 sty 2017 09:17 (aktualizacja: 15 sty 2017 14:57)

Rynek mebli fornirowanych - opinie producentów

Meble fornirowane naturalnymi okleinami, podobnie jak wykonane z litego drewna, sytuowane są w grupie produktów adresowanych do najbardziej wymagających klientów. O ich zaletach, rosnącej popularności i najnowszych trendach wzorniczych mówią przedstawiciele firm producenckich.

Wiesław Michalak, przedstawiciel firmy Dekort Meble

Producenci różnego rodzaju oklein meblowych, wytwarzanych na bazie żywic, tworzyw sztucznych lub papieru, prześcigają się w dążeniu do osiągnięcia efektu zbliżonego do materiałów naturalnych. Tymi cechami są np. efekty 3D, chropowatość, imitacja cech typu błyszcze, sęki, zawirowania usłojenia. Wszystko to ma sprawić, że klient, kupując tańsze rozwiązania i wykończenia, będzie miał wrażenie obcowania z naturą.
Jednak moda na ekologię stale wzrasta. Już teraz wielu klientów wybiera świadomie i decyduje się na wykończenia naturalne. W naszej ofercie znajdują się meble, które wykonane są z drewna dębowego oraz płyt w okleinach dębowych. Widzimy stale rosnące zainteresowanie klientów takimi rozwiązaniami. Fornir posiada te cechy, które decydują o indywidualności mebli: niepowtarzalne rysunki, różne przekroje, sęki, błyszcze, różnice w wybarwieniu. Są one dziełem natury, zależnym od miejsca wzrostu drzewa, rodzaju gleby, w jakiej to drzewo wzrastało, ilości słońca, wiatru, deszczu itd. Dodatkowo fornir, podobnie jak drewno, charakteryzuje się tzw. ciepłym dotykiem. Myślę, że po boomie na bylejakość i niską cenę rośnie potrzeba otaczania się przedmiotami bardziej szlachetnymi.

Katarzyna Przepióra, specjalistka ds. sprzedaży w firmie Meble Krysiak

W ostatnich latach obserwuję wzrost świadomości społeczeństwa w kwestii wyboru mebli. Coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na cenę, ale również na jakość wykonania, solidność i unikalność mebli. Meble fornirowane spełniają te wszystkie cechy, a ich wyjątkowość zapewniają m.in. niepowtarzalne wzory, a także możliwość wykończenia materiałami ekologicznymi, czyli woskami i olejami. Poza tym nadają one wnętrzom niepowtarzalny charakter oraz podnoszą ich prestiż. To wszystko sprawia, że popularność mebli fornirowanych stale rośnie i coraz częściej to właśnie ten aspekt przy meblowaniu mieszkań jest dla klientów kluczowy.

Rafał Trawiński, zastępca kierownika Działu Marketingu w firmie Szynaka Meble

Meble fornirowane są atrakcyjne dla użytkowników również ze względu na bogactwo dostępnych barw. Dokładnie tak samo jak wiele mamy odcieni drewna, tyle też mamy kolorów naturalnych fornirów. Poczynając od bladoróżowych barw klonu, kremowych odcieni sosen, po dęby i orzechy. Fornir to materiał elastyczny, który łatwo możemy wyginać, dostosowując tym samym do różnorodnych kształtów i wymiarów mebli. Meble fornirowe są też znacznie lżejsze od drewnianych projektów wykonanych z litego drewna. Meble fornirowane są ciekawym rozwiązaniem ze względu na prawie idealną powtarzalność słojów, co umożliwia ich zestawianie i łączenie w różne wielkoformatowe wzory. Dzisiejszy popyt na meble fornirowe wynika nie tylko ze względu na fakt, że dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zachowana jest ich najwyższa jakość wykonania, ale też z uwagi na niższe ceny w porównaniu do mebli wykonanych z litego drewna.

WASZE KOMENTARZE (2) + DODAJ KOMENTARZ

    • archi, 2017-01-17 09:36:02
    Może to nie wina popytu tylko błędów w zarządzaniu?
    • neron, 2017-01-17 09:18:40
    I właśnie dzięki niewiarygodnie rosnącemu popytowi BFM zlikwidowało niedawno swoją część fornirowaną :)