Agnieszka Durlej, Western Union Business Solutions

Agnieszka Durlej, Western Union Business Solutions

  • Autor: bm
  • 22 maj 2017 10:32 (aktualizacja: 22 maj 2017 10:47)

Ryzyko walutowe a sytuacja eksporterów - opinia eksperta

Dla przedsiębiorców rozliczających się z kontrahentami w obcej walucie zmiana jej kursu może znacząco wpłynąć na opłacalność danej transakcji. O ważnych z punktu widzenia eksporterów sprawach dotyczących ryzyka walutowego mówi Agnieszka Durlej - dyrektor sprzedaży i CRM Western Union Business Solutions.

Agnieszka Durlej, Western Union Business Solutions:

Dla przedsiębiorców rozliczających się z kontrahentami w obcej walucie zmiana jej kursu może znacząco wpłynąć na opłacalność danej transakcji. W dłuższym horyzoncie wahania kursowe mogą doprowadzić nawet do upadku firmy. Rynek walutowy charakteryzuje się w ostatnich latach dużą nieprzewidywalnością i zmiennością, co czyni działalność importerów i eksporterów jeszcze trudniejszą i bardziej ryzykowną. Wystarczy spojrzeć na wydarzenia z 2016 roku.

W czerwcu w Wielkiej Brytanii odbyło się referendum ws. Brexitu. Sondaże firmy badawczej ORB International przygotowany na zlecenie Daily Telegraph wskazywały, że wygrają je zwolennicy pozostania w UE. Stało się odwrotnie, co spowodowało znaczący spadek wartości funta. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w USA. Analitycy z portalu Bankier.pl przewidywali, że w razie wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, notowania dolara będą spadać. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Odkąd stało się jasne, kto zostanie nowym lokatorem Białego Domu, cena dolara wzrosła i utrzymuje się na poziomie przekraczającym 4 zł. Czy jest szansa na to, że rok 2017 będzie spokojniejszy na rynku walutowym? Wszystko wskazuje na to, że nie. (...) 

Zawirowania sytuacji politycznej w Europie i na świecie, to niestety niejedyne zmartwienia polskich przedsiębiorców. Rodzimi biznesmeni robiący interesy z zagranicą muszą pamiętać o drugiej stronie medalu, tj. notowaniach PLN. Z perspektywy zagranicznych inwestorów sytuacja polityczna w Polsce stała się przez ostatnie półtora roku mniej stabilna, co może powodować zmniejszone zaufanie do naszej waluty, a więc spadek jej cen, np. w sytuacji, gdy dane dotyczące polskiej gospodarki zaczną się z różnych przyczyn pogarszać. Jeżeli więc nie jesteśmy w stanie sensownie prognozować ruchów po obu stronach walutowego równania, kluczową sprawą dla przedsiębiorców powinno być odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów. Jedną z możliwości w tym zakresie jest korzystanie z opcji walutowych. Jest to instrument, z którego korzystają firmy na całym świecie.

Opcja walutowa to instrument finansowy, dzięki któremu jego nabywca może w z góry ustalonym czasie kupić lub sprzedać daną walutę po umówionej cenie (w przypadku transakcji typu forward jest to nie możliwość, a obowiązek). Według badania przeprowadzonego w kwietniu 2016 roku przez Bank for International Settlements opcje stanowią 5% dziennego obrotu walutowego w Wielkiej Brytanii oraz 2% we Francji i Czechach. Jakie przedsiębiorstwa korzystają z nich najczęściej? Według badań analityków z East & Partners, które przeprowadzono na 2200 firmach brytyjskich, w 2016 roku 100% małych korporacji (20-100 mln funtów rocznego obrotu) stosowało strategie opcyjne, a 95% korzystało z kontraktów forward. Wśród mikro przedsiębiorców i w sektorze MŚP (1-10 mln funtów rocznego obrotu) jedynie 20% korzystało ze strategii opcyjnych, a 25% z kontraktów terminowych forward. A szkoda, bo to właśnie małe i średnie firmy, które wykonują tylko transakcje na rynku bieżącym, z reguły najgorzej radzą sobie z identyfikowaniem ryzyka walutowego występującego w czasach dużej zmienności. To one więc powinny być w teorii w największym stopniu zainteresowane tego typu instrumentami finansowymi.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ