Tomasz Augustyniak

Tomasz Augustyniak

  • Autor: bm
  • 06 kwi 2017 08:30 (aktualizacja: 06 kwi 2017 08:41)

Tomasz Augustyniak - o projektowaniu mebli i nie tylko

"Projektowanie produktu na konkretne zamówienie jest oparte na doprecyzowaniu celów do osiągnięcia. Muszę się z nimi zgadzać, następnie stawiać właściwe pytania w poszukiwaniu najlepszych odpowiedzi prowadzących do powstania projektu." - mówi Tomasz Augustyniak, projektant współpracujący między innymi z Marbet Style.

Czym dla Pana jest design?

Design jest dla mnie odpowiedzialnym procesem projektowym, który polega na porządkowaniu i poszukiwaniu harmonii w otoczeniu człowieka.

Co jest dla Pana najważniejsze w projektowaniu i co chce Pan przekazać w swoich pracach odbiorcom?

Znalezienie sensu, to jest początek. Projektowanie produktu na konkretne zamówienie jest oparte na doprecyzowaniu celów do osiągnięcia. Muszę się z nimi zgadzać, następnie stawiać właściwe pytania w poszukiwaniu najlepszych odpowiedzi prowadzących do powstania projektu. Ważny w tym procesie jest oczywiście kontekst społeczny, kulturowy, religijny itd. Mam wrażenie, że odbiorcy intuicyjnie odczytują właściwe proporcje ceny, technologii, ergonomii oraz w pewnym stopniu wynikającej z nich estetyki. Jeśli te elementy są zawarte w dobrym projekcie to odbiorcy otrzymują dobry produkt.

Czym inspiruje się Pan tworząc nowe projekty i kolekcje?

Tym co nas otacza, przyrodą, obserwacją ludzkich zachowań, ciekawymi wydarzeniami, zmianami społecznymi, muzyką, filmem, architekturą, designem. Spektrum inspiracji jest bardzo szerokie.

Co skłoniło Pana do współpracy z Marbet Style i jak określiłby Pan tę współpracę?

Pierwszą ofertę współpracy otrzymałem od Marbet Style kilka lat temu. Wówczas tej marki jeszcze nie znałem. Do współpracy skłoniło mnie podejście osób odpowiedzialnych z ramienia firmy za nowe projekty. Były jasno określone cele, otwartość na współpracę, zaufanie, świadomość, że jest to proces, który ma swoje etapy i powinien być dobrze zaplanowany. Potwierdziło się to podczas wdrożeń pierwszych trzech kolekcji, obecnie pracujemy nad kolejnymi.

Na co szczególnie zwracał Pan uwagę tworząc kolekcję paneli akustycznych Groove?

Zależało mi na połączeniu właściwości akustycznych z funkcjonalnością i odpowiednim efektem wizualnym. Jeden wzór powinien funkcjonować w różnych konfiguracjach, np. jako panele ścienne, sufitowe, w formie ścianek wolnostojących, czy jako panele biurkowe. Ostatecznie są one przeznaczone do przestrzeni publicznej, biurowej, ale także domowej i na tym polega specyfika tego projektu. Poza tym istotne są koszty samego wdrożenia i produkcji, by osiągnąć jak najlepszy efekt także z ekonomicznego punktu widzenia.

Jaki materiał zastosował Pan w najnowszym projekcie?

Panele zostały wykonane z materiału PET FELD, ta technologia wykorzystuje włókninę powstałą z przetwarzania butelek PET. Technologia jest ekologiczna ze względu na materiał uzyskiwany z recyklingu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ