Tomek Rygalik

Tomek Rygalik

  • Autor: Redakcja Biznesmeblowy.pl
  • 01 sty 2020 18:19 (aktualizacja: 13 sty 2020 09:40)

Tomek Rygalik na 4DD: w 2020 ruszamy z projektami kolejnych hotelarskich realizacji

Nowe projekty, nowe możliwości, nowe inwestycje. To kolejny rok ogromnego rozwoju Studio Rygalik. O tym co się udało zrealizować i co przyniesie nowy rok mówi projektant Tomek Rygalik, jeden z prelegentów zbliżającego się wydarzenia 4 Design Days 2020.

Nowe projekty, nowe działania. Studio Rygalik ma za sobą bardzo intensywny czas. Jak podsumowałby Pan rok 2019?
To kolejny rok przełomowy, rok ogromnego rozwoju dla Studio Rygalik. Powstało wiele nowych projektów, pojawiły się nowe możliwości współpracy i nowe inwestycje. Dotyczy to zarówno sfery designu dla meblarstwa oraz architektury wnętrz. Mogę powiedzieć, że był to bardzo dobry rok.
Ogromnym sukcesem jest dla nas zaproszenie do współpracy z marką Cappellini. Ta jedna z najbardziej prestiżowych marek meblarskich na świecie, będąca dziś częścią grupy Haworth. Śmiało mogę powiedzieć, że dzięki tej współpracy weszliśmy do tzw. ligi mistrzów. W roku 2019 rozwijaliśmy także liczne projekty z naszymi klientami w Polsce, między innymi z firmą Profim i Noti. Są sukcesy i dobra współpraca, którą będziemy kontynuować w przyszłym roku.

Rozpoczęliście również dość mocne działania w obszarze architektury wnętrz komercyjnych. Czy to będzie jeden z kierunków rozwoju również w przyszłym roku?
Tak, dość mocno rozwijamy nasz dział projektowania architektury wnętrz komercyjnych w tym roku. Mamy na swoim koncie projekt największej i prestiżowej kancelarii prawniczej w stolicy. Jeszcze pod koniec tego roku zostanie otwarta również bardzo wyjątkowa restauracja na warszawskim Mokotowie, naszego projektu. Poza tym ruszamy z projektami kolejnych hotelarskich realizacji i myślę, że na tym polu Studio Rygalik będzie celebrować wiele sukcesów. To jednak dotyczy już przyszłego roku.

Krzesło Natural Born to Pana najnowszy projekt, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Jak to się wszystko zaczęło?
AHEC to wyjątkowa organizacja, która promuje gatunki amerykańskiego drewna przez projekty eksperymentalne w obszarze designu. Efekty ich działań można zobaczyć m. in. na London Design Festival, targach meblarskich Interzum w Kolonii czy Salone del Mobile w Mediolanie. Współpracuje przy tym z całą plejadą największych sław designu i architektury. Tym bardziej ucieszyło mnie zaproszenie do kooperacji przy kolejnym projekcie tego Stowarzyszenia.
Projekt Natural Born prezentuje kreatywne podejście do świadomego projektowania z użyciem odnawialnych materiałów. Jest manifestem nowego sposobu myślenia o projektowaniu. Zwraca uwagę na potrzebę projektowania w sposób zrównoważony. To krok do pogłębiania świadomości zarówno naszej branży, naszego rynku, jak i naszego społeczeństwa. Od samego początku mojej działalności, koncentrowałem się na tematyce świadomego projektowania i zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu, że nie tworzyliśmy tym razem dla firmy meblarskiej, ale dla organizacji promocyjnej, mieliśmy okazję w bardzo bezpośredni sposób poświęcić cały projekt pogłębiania świadomości. Zależało mi, aby mówić o tym, w jaki sposób konsumujemy zasoby ziemi, jak myślimy o projektowaniu, ale i o konsumpcji dóbr materialnych. To taki mój manifest.

Czy możemy spodziewać się kolejnych podobnych projektów?
Natural Born ma swoją kontynuację. W tej chwili realizujemy drugi etap tego projektu. Natural Born Table powstaje przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu przy zaangażowaniu studentów po obu stronach. Ta faza projektu ma charakter jeszcze bardziej edukacyjny. Nie tylko manifestuje kreatywne podejście do świadomego projektowania z użyciem odnawialnych materiałów, ale przede wszystkim dociera do świadomości pokolenia młodych projektantów, wchodzących dopiero na zawodową drogę. Ta wiedza i świadomość jest im potrzebna, bo to jak będzie wyglądała przyszłość naszych dzieci czy wnuków, w dużej mierze zależy właśnie od nich.

Tematem tego projektu jest stół. Wybór padł na stół tylko dlatego, aby skonkretyzować poszukiwania, aby można je było zamanifestować w konkretnym potrzebnym człowiekowi produkcie. W efekcie powstaje kilka alternatywnych strategii projektowania wobec wyzwań współczesności, które wiążą się ze świadomym projektowaniem oraz ideą zrównoważonego rozwoju.

Nie tylko projekty, meble, wnętrza. Ważna w działalności Studia Rygalik jest także pomoc polskim firmom w budowaniu własnej marki. Czy tę formę współpracy zamierzacie kontynuować w przyszłym roku?
Jeszcze w tym roku rozpoczęliśmy współpracę z kilkoma firmami produkcyjnymi, którym pomagamy w budowaniu i tworzeniu strategii oraz oferty tak, aby mogły oferować produkty pod swoją własną marką. Pomagamy w strategicznym przekształcaniu się w stronę pozycjonowania twórczego, a nie odtwórczego, transformując ich charakter z bycia producentem w bycie marką. W 2020 roku obszar tej działalność będzie się rozwijał. Mamy zaplanowanych już kilka dużych projektów, w które będziemy zaangażowani. Już na początku roku zaprezentujemy pierwsze owoce naszej pracy z marką Nobonobo, której jestem dyrektorem artystycznym, następnie pojawią się kolejne tego typu realizacje.

Bardzo dobrze rozwija się również marka Tre, którą Pan współtworzy...
Mówiąc o wsparciu firm produkcyjnych i tworzeniu dla nich możliwości rozwoju muszę wspomnieć również o marce Tre, która jest platformą współpracy z producentami w różnych technologiach oraz projektantami. Marka ta tworzy wysoko zaawansowany wzorniczo i jakościowo produkt. Przez kilka ostatnich lat udało nam się osiągnąć spory sukces na rynkach zagranicznych. Jesteśmy w fazie szybkiego rozwoju.

„Wisienką na torcie” w działalności Studio Rygalik w 2020 roku będzie uruchomienie Centrum Designu. Co to za inwestycja?
Mamy kilka biznesowych modeli współpracy z różnymi firmami od prestiżowych marek zagranicznych, po współpracę z czołowymi polskimi firmami, czy wreszcie poprzez tworzenie nowych marek oraz architekturę wnętrz komercyjnych. Ale faktycznie taką wisienką na torcie w 2020 roku stanie się otwarcie Centrum Designu w Sobolach, czyli doskonale wyposażonego, zaawansowanego centrum badawczo-rozwojowego. Będzie ono wspierało firmy w badaniu i tworzeniu nowych możliwości, nowych rozwiązań dla ich produkcji, dla ich rozwoju. Centrum otwiera zupełnie nowe możliwości skierowane do naszych obecnych i przyszłych klientów.

Tomek Rygalik znalazł się w gronie prelegentów zbliżającego się 4 Design Days 2020.  7 lutego weźmie udział w dyskusji "Wyzwania branży meblowej".  Podczas ubiegłorocznej edycji 4 Design Days pierwsze dwa dni wydarzenia zgromadziły w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ponad 10 tys. gości biznesowych – architektów, projektantów, przedstawicieli biznesu i władz samorządowych. W dniach otwartych udział wzięło 25 tys. pasjonatów designu, dla których przygotowano spotkania z ekspertami, gwiazdami telewizji, warsztaty, wystawy tematyczne, ekspozycje ponad 300 producentów oraz targi niezależnych projektantów.

Organizatorem 4 Design Days, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP SA, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl i propertydesign.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej. Grupa PTWP jest właścicielem spółki Publikator, wydawcy m.in. czasopism Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, Meble Plus i portali: dobrzemieszkaj.pl, lazienka.pl, biznesmeblowy.pl. Zarejestruj się i zobacz więcej: www.4dd.pl.

Rozmawiała: Ewa Kozioł
Zdjęcia: Studio Rygalik

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ