Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA. Fot. IKEA

Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA. Fot. IKEA

  • Autor: mg
  • 01 wrz 2017 11:55 (aktualizacja: 05 wrz 2017 12:29)

Trendy w sprzedaży mebli ogrodowych – opinie producentów

Zdaniem producentów i dystrybutorów mebli ogrodowych, tegoroczne wyniki sprzedażowe są wyższe od ubiegłorocznych. Polacy preferują meble z technorattanu i naturalnego drewna, choć rośnie również zainteresowanie zestawami wypoczynkowymi.

Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA

W tym roku IKEA proponuje bogatą ofertę mebli i akcesoriów współgrających ze sobą kolorystycznie i stylistycznie. Szeroki asortyment IKEA pomoże spełnić każde marzenie, bez względu na to, czy dotyczy odpoczynku, gotowania, uprawiania ogrodu, przechowywania czy pomocy przy praniu. Na uwagę zasługuje kolekcja „Sommar 2017”, która zawiera szeroką gamę produktów, od oświetlenia zewnętrznego po tekstylia i akcesoria kuchenne, które świetnie wpisują się w trend wyposażenia wnętrz oparty na pastelowych kompozycjach. Tegoroczna kolekcja inspirowana jest letnią przygodą, wychodzeniem poza schematy i robieniem rzeczy w nieco inny sposób.

Nadal największą popularnością cieszą się bardzo wytrzymałe produkty wykonane z drewna akacji, np. z serii „Äpplarö”, która oferuje pełen wachlarz mebli odpowiadających różnym potrzebom związanym ze spędzaniem czasu na balkonie lub w ogrodzie.  Klienci doceniają ich jakość ze względu na trwałość materiału.

Coraz częściej klienci sięgają także po bardzo praktyczne meble z metalu i plastiku. Metal to materiał łatwy w konserwacji i odporny na różne warunki atmosferyczne – sprawdzi się więc jako stałe wyposażenie balkonu. Plastikowe meble to z kolei rozwiązanie idealne dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Klienci najczęściej sięgają po te w odważnej gamie kolorystycznej.

Anna Czubińska, specjalista ds. handlu 4IQ Group

Wśród kompletów ogrodowych niewątpliwie ogromną popularnością cieszą się wykonane z technorattanu. Do złudzenia przypominające rattanowe sploty, są trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. Lekka konstrukcja, prosty montaż i łatwe utrzymanie w czystości czynią z nich atrakcyjną propozycję zestawów na taras lub do ogrodu.

Na szczególną uwagę zasługuje również niebanalna forma tych mebli. Fotele, sofy, krzesła i stoliki z motywem rattanu prezentują się niezwykle elegancko i dzięki gęsto poprowadzonej plecionce są wygodne w użytkowaniu. Interesujące kolekcje marki Bica Design, uzupełnione o barwne poduchy w stylu etno, mogą być świetną wizytówką ogrodowej aranżacji.

Joanna Karniewska, manager ds. rozwoju – rynek kontraktowy w BM Housing

Wśród mebli ogrodowych pojawiają się nowe formy. Meble do ogrodów stają się bardziej designerskie. Bryły są obecnie zdecydowane w swojej formie oraz mają bardziej wyrafinowane kształty. Zmieniła się również kolorystyka – niegdyś królowały brązy, beże i kolory ziemi, a w obecnych kolekcjach da się zauważyć subtelne pastele lub barwy bardziej zdecydowane. Bardzo ważna jest wygoda mebli. Polacy zdecydowanie również zaczęli zwracać uwagę na jakość materiałów. Coraz więcej miejsca jest więc na design najwyższej próby, również w ogrodzie.

Aleksandra Gutkowska, manager ds. rozwoju House&more

Z każdym sezonem obserwujemy coraz większe zainteresowanie meblami ogrodowymi zaprojektowanymi w nowoczesny sposób. Proste, współczesne wzornictwo mebli ogrodowych mocno nawiązuje do modeli typowo domowych. Dzięki temu w ogrodzie pojawić się może zestaw wypoczynkowy, który bardzo mocno przypomina meble spotykane we wnętrzach. Przykładem są miękko tapicerowane sofy i fotele oraz rozkładane stoliki kawowe, które dają najwyższy komfort użytkowania. Można powiedzieć, że nowoczesne meble ogrodowe zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym pozwalają zaaranżować wysokiej klasy przestrzeń wypoczynkową na tarasie lub w ogrodzie. 

Bardzo popularnym materiałem, z którego wykonywane są meble ogrodowe, jest nadal ecorattan. Powstają z niego nie tylko modele o klasycznych formach, ale również modele zaprojektowane w nowoczesnym stylu. Wśród materiałów wykończeniowych pojawiają się również tkaniny odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych, takie jak dralon, sunbrella, acrylic, silvertex. Konstrukcja mebli często wykonana jest z aluminium malowanego proszkowo na różne kolory.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ