• Autor: ps
  • 08 sty 2015 11:12 (aktualizacja: 12 sty 2015 08:29)

Tworzenie mebla – od badania rynku po ekspozycję

Proces tworzenia mebla jest złożony i wymaga zaangażowania wielu kompetentnych, kreatywnych osób. Poszczególne etapy przybliża Jarosław Szurpicki, Senior Product Manager marki Etap Sofa.

Na samym początku wymagany jest pomysł. Aby był on możliwie najlepszy, przeprowadzamy analizę rynku oraz definiujemy potrzeby konsumentów. Na tej podstawie wskazujemy projektantowi – designerowi, jakiego mebla poszukujemy i jakie powinien on posiadać funkcje.

Pomysł

Dalszy etap prac to dokładna weryfikacja uzyskanych danych. Wraz z projektantem i działem R&D (Research and Development – Dział Badań i Rozwoju) przeglądamy zasób dostępnych funkcji, opcji przechowywania itd. Jeśli aktualnie poszukiwane na rynku rozwiązanie wymaga zaprojektowania, robimy to, dostosowując mebel do potrzeb konsumentów.

Dopiero po szeregu działań badawczych, weryfikacyjnych i projektowych (w obszarze funkcji) przychodzi czas na opracowanie designu mebla. Projektant tworzy propozycję, która powinna być wypadkową oczekiwań rynku oraz tego, w jaki sposób pozycjonowana jest marka. Mebel musi być zgodny z ideą marki, z tym, jakie wartości ją definiują. Wygląd mebla jest tym ważniejszy, że konsument będzie nie tylko używał mebla przez dłuższy czas, ale również oglądał każdego dnia, więc dbamy o to, by mebel był nie tylko praktyczny, ale również piękny.

Wyposażenie

Całościowy projekt mebla – jego wnętrza i zewnętrznego wyglądu – owocuje przystąpieniem do prac nad jego modelowaniem, czyli tworzeniem realnego produktu. Na tym etapie budowany jest szkielet, dobierane są pianki i sprężyny (lub pasy), aby uzyskać założony poziom komfortu. Mebel w tym momencie nie urzeka wyglądem, ale z pewnością zyskuje to, co w nim niezwykle ważne – wygodę.

Kolejnym krokiem w uzyskaniu pięknego mebla jest wybór odpowiedniej skóry lub tkaniny, zgodnej z założeniami projektowymi. Właściwy pokrowiec sprawia, że mebel zyskuje niezwykły, piękny wygląd. Wykończenie mebla to dobieranie stóp, płóz lub nóżek, zgodnie z wytyczonym designem. Akcesoria pozwalają wydobyć z mebla jeszcze więcej zamierzonego uroku oraz podkreślić jego design. Ostateczne szlify wyglądu to weryfikacja kontrastów oraz ułożenia pokrowca na modelowanym meblu.

Testy i promocja

Gotowy mebel jest sprawdzany pod kątem komfortu i jakości wykonania. Specjaliści przyglądają się każdemu z jego elementów, aby upewnić się, że został wykonany poprawnie i dokładnie. Test wygody potwierdza poziom uzyskanego komfortu. Pozytywny wynik testów sprawia, że możemy mebel zaprezentować szerokiemu gronu oceniających – najczęściej nowe modele opracowujemy po to, aby zaprezentować je na targach meblowych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ