Robert Mieldziuk. Fot. Archiwum

Robert Mieldziuk. Fot. Archiwum

  • Autor: bm
  • 16 gru 2015 14:39 (aktualizacja: 16 gru 2015 14:40)

Wzrost eksportu i nagrody za design

Robert Mieldziuk, manager projektu MTM Ostróda: "Ten rok uważam za bardzo udany dla branży meblowej. Polska umacnia swoją pozycję na świecie i z prognoz przedstawionych przez B+R Studio wynika, że wartość eksportu w 2015 roku utrzyma falę wzrostu i wyniesie około 8,5 mld euro."

Robert Mieldziuk, Międzynarodowe Targi Meblowe w Ostródzie:

W dużej mierze eksport i zawierane kontrakty pozwalają firmom na założenie w dłuższej perspektywie rozwijania firm i planowania inwestycji. Dobrym przykładem są firmy z województwa warmińsko-mazurskiego np. Meble Wójcik, Szynaka Meble. Podczas wrześniowych Międzynarodowych Targów Meblowych zauważyliśmy wzrost liczby biznesowych odwiedzających z zagranicy w stosunku do poprzednie edycji. Targi odwiedzili przedstawiciele 27 krajów z Belgii, Szwecji, Wielka Brytanii, Ukrainy, Łotwy, Litwy, Estonii, Czarnogóry, Chorwacji, Rumunia, Węgier, Szwajcarii, Grecji, Kolumbii, Izraela, Francji, Niemiec, Holandii, Rosji, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii, Turkmenistanu, Serbii, Gruzji i Hiszpanii. Pozwala to sądzić, że polskie firmy są bardzo dobrze postrzegane przez zagranicznych odbiorców.

Ważnym wydarzeniem roku było na pewno utworzenie konsorcjum, które złożyło wniosek w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o ustanowienie programu sektorowego wspierającego innowacje w przemyśle meblowym. Pokazuje to, że konkurujące ze sobą na co dzień firmy takie jak Forte, Nowy Styl, Vox, Kler czy Ludwik Styl mogą działać wspólnie, co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia.

Uważam, że należy też zwrócić uwagę na przyznanie nagrody IF Design Award dla firmy Vox. Pokazuje to, że warto współpracować z projektantami, uczelniami i nie być tylko kooperantem dla sieci zachodnich. Może warto próbować sprzedawać meble pod własną marką lub zaproponować własne wzory, co pozwoliłoby podnieść wartość sprzedawanych mebli.  

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ