Yoann Jaquon

Yoann Jaquon

  • 14 sty 2020 07:58 (aktualizacja: 16 sty 2020 12:14)

Yoann Jaquon o odpowiedzialnym projektowaniu [WYWIAD]

Skąd czerpie Pan inspiracje do swoich prac?
Najczęściej inspiruje mnie natura lub, staram się przynajmniej do niej nawiązywać w swoich pracach. Bardzo interesujące są dla mnie próby wyrażenia uczuć (kontemplacja, bezruch, brak stałości) towarzyszących nam w zetknięciu z pięknym krajobrazem, ze sztucznymi obiektami.
Za fantastyczne źródło inspiracji uważam także literaturę XIX wieku. W tamtych czasach relacje pomiędzy ludźmi a ich naturalnym środowiskiem zostały brutalnie zmienione, co wywołało dramatyczne konsekwencje społeczne. Większość książek z tamtego czasu pozostaje ciągle aktualna. Morris, Dostojewski, Thoreau to moi ulubieńcy.

W swoim portfolio ma Pan niezależne projekty, jak również produkty projektowane dla większych firm. Który rodzaj pracy Pan preferuje?
Nie powiedziałbym, że wolę któryś z nich. Oba systemy pracy mają swoje wady i zalety. I w przypadku obu rozpoczęcie nowego projektu przynosi satysfakcję.
Praca w pojedynkę pozwala mi na podążanie za własnym instynktem. Jednak może okazać się raczej skomplikowana. Niezależnie od wszystkiego, kiedy widzę jak projektowany obiekt zostaje powołany do życia, ten moment przynosi mi ogromną satysfakcję.

Gdyby miał Pan wskazać jeden moment, który był dla Pana punktem zwrotnym w karierze - co by to było?
Odejście z agencji, dla której pracowałem zaraz po uzyskaniu mojego dyplomu i decyzja o pracy na własny rachunek. Z perspektywy czasu, nie była to jednak szczególnie trudna decyzja.

Dziękuję za rozmowę.

ROZMAWIAŁA: ANNA SOŁOMIEWICZ. ZDJĘCIA: +ARTEFACT

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ