Czym zabezpieczyć drewniane blaty?

Czym zabezpieczyć drewniane blaty?

  • Autor: ut
  • 06 marz 2020 10:00

Czym zabezpieczyć drewniane blaty?

Blat wykonany z drewna może być równie praktyczny, co piękny pod warunkiem, że odpowiednio o niego zadbamy. Czym pielęgnować blaty, aby zachować drewno w dobrym stanie przez lata?

Drewniane blaty, deski czy wyspy kuchenne to przestrzeń szczególnego przeznaczenia. Kawa, wino i ostre noże - to codzienność, z którą „zmagają się” blaty z drewna. Dlatego zarówno pod względem częstotliwości, jak i sposobów użytkowania wymagają odpowiedniej dbałości. W przypadku powierzchni roboczych w kuchni, gdzie przygotowywane jest jedzenie, równie ważne jak efekt wizualny są walory zdrowotne. Przy wyborze odpowiedniego pielęgnatu należy więc sprawdzić czy spełnia normy dopuszczające go do kontaktu z żywnością. Najlepsze w tym wypadku będą produkty bazujące na naturalnych składnikach jak oleje i woski pochodzenia organicznego.

Blat pod EKO ochroną
Top-Olej Osmo to powłoka na bazie naturalnych olejów i wosków opracowana specjalnie do drewnianych blatów kuchennych i mebli. Top-Olej Osmo posiada normę EURO 1186 - część 5/14 i jest dopuszczone do kontaktu z żywnością (po wyschnięciu). Podobnie jak tradycyjne oleje wnika głęboko w drewno pielęgnując i zabezpieczając je od środka, ale dzięki zawartości egzotycznych wosków tworzy na powierzchni mikroporowatą powłokę ochronną. Ta niewidoczna „tarcza” pozwala drewnu oddychać, tak jak tradycyjny olej, ale jednocześnie nadaje powierzchni właściwości hydrofobowe i zabezpiecza drewno przed wnikaniem brudu oraz powstawaniem plam wodnych z wina, coli, soków (zgodnie z normą DIN 68861-1A). Ta ekologiczna powłoka jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt i roślin oraz odporna na ślinę i pot, dlatego może być używana również jako powłoka drewnianych zabawek dziecięcych.

Bezbarwne Top-Oleje 3028 (Jedwabisty Połysk) i 3058 (Matowy) wzmacniają naturalny odcień drewna i budowę słojów dając tzw. efekt wilgotnego drewna. Z kolei Top-Olej 3068 (Surowe Drewno) zachowuje naturalny wygląd drewna chroniąc je w sposób prawie niewidoczny. Top-Olej 3061 (Akacja) transparentnie barwi drewno i nadaje mu szlachetny charakter. Nowością w ofercie Top-Olejów Osmo są trzy dodatkowe kolory: jasny, lekko bielony (3037 Weiss), wyrazisty (3038 Terra) oraz ciemny szary (3039 Grafit).

Jak stosować olejowoski „krok po kroku”?
1. Oczyścić i osuszyć powierzchnię drewnianą
2. Usunąć stare powłoki malarskie i lakiernicze
3. Przed nałożeniem powłoki olejowej usunąć pył ze szlifowania przy pomocy miotły lub odkurzacza
4. Nakładać cienką warstwę zgodnie z kierunkiem słojów drewna za pomocą niekłaczącej szmatki, wałka lub pędzla
5. Pozostawić do wyschnięcia przez 8 do 10 godzin, zapewniając dobrą wentylację
6. Powtórzyć aplikację 2-3 razy. W przypadku renowacji wystarczy nałożenie pojedynczej warstwy
7. Pamiętaj, aby po umyciu, zawsze wycierać drewnianą powierzchnię do sucha.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ