Jak działa biurko do pracy na stojąco i na siedząco? Dlaczego warto wybrać je do biura?
Wprowadzenie biurek sit & stand stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ergonomiczne rozwiązania w miejscu pracy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak funkcjonuje takie biurko i dlaczego warto je wybrać do biura? Oto krótkie wprowadzenie do tematu, które pozwoli poznać zalety tego rozwiązania.
Biurko sit & stand to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w nowoczesnych przestrzeniach biurowych. Dostosowując się do potrzeb pracowników, mebel ten umożliwia zmianę pozycji w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Przekłada się to na zdrowsze nawyki i wyższą efektywność pracy.

Jakie korzyści przynosi biurowa praca na stojąco?
Siedząca praca wpływa na zaburzenie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Ta pozycja nie jest dla nas naturalna, a jeśli dodamy do tego stres i mniej przerw, konsekwencje dla zdrowia są naprawdę poważne. Biurko sit & stand umożliwia pracę w pozycji stojącej lub siedzącej w zależności od preferencji pracownika.
Wprowadzenie takiego rozwiązania w firmie może przynieść wiele korzyści:
• Poprawa zdrowia pracowników – w pozycji stojącej nasz kręgosłup jest obciążony w 100%, natomiast siedząc – w zależności od tego jaką postawę przyjmujemy – obciążenie może wynosić nawet 200%. Zwiększenie ruchu w ciągu 8 godzin pracy korzystnie działa na kręgosłup, rozluźnia mięśnie oraz poprawia samopoczucie.
• Zwiększenie produktywności – zmiana pozycji pracy może wpłynąć na zwiększenie wydajności i koncentracji, szczególnie podczas wykonywania krótkotrwałych zadań.
• Wspieranie różnorodności w miejscu pracy – osobom neurodywergentnym, zwłaszcza z ADHD, trudniej jest utrzymać koncentrację w tej samej pozycji. Niektórzy pracownicy mogą preferować pracę w pozycji stojącej, a inni siedzącej lub na zmianę.
• Pobudzenie kreatywności – pozycja stojąca sprzyja kreatywności i swobodzie myślenia. Ma to istotne znaczenie przy burzy mózgów oraz pracy nad innowacyjnymi projektami.
Warto w tym miejscu dodać, że najlepszym rozwiązaniem jest praca naprzemiennie w pozycji stojącej i siedzącej.

Rodzaje biurek do pracy na stojąco
Ergonomiczne biurka do open space, przeznaczone do pracy na stojąco i na siedząco, są zazwyczaj wyposażone w mechanizm elektryczny lub ręczny. Rozwiązania elektryczne posiadają silniki, które za pomocą jednego przycisku pozwalają na regulację poziomu blatu.
Modele z ręcznym ustawianiem wysokości, takie jak biurka Stand Up R od firmy Mikomax, które oparte są na opatentowanym systemie, umożliwiają dynamiczną zmianę pozycji pracy, bez konieczności odrywania się od zadań. Wykończenie w naturalnym drewnie dębowym sprawia, że doskonale uzupełnią biura w klasycznym i nowoczesnym stylu.
Manualna regulacja wysokości ustawienia blatu jest znacznie szybsza i bardziej intuicyjna niż w biurkach elektrycznych i niezależna od źródła prądu. Dodatkową zaletą jest możliwość zdecydowania się na biurko jedynie z tylną ścianką lub dodatkowo z bocznymi, które nieco wyciszą stanowisko pracy.
Jak korzystać z ergonomicznego biurka sit & stand?
Płynna regulacja wysokości blatu pozwala na ustawienie go na poziomie odpowiednim do pracy na stojąco, siedząco lub półstojąco z wykorzystaniem hokera. Pozycję warto zmieniać kilka razy dziennie, gdyż zarówno zbyt długie stanie, jak i siedzenie nie są korzystne dla zdrowia.
Jak długo w takim razie siedzieć i stać w pracy? Na początek można zdecydować się na podniesienie blatu na 15 minut w ciągu każdej godziny. Zalecane jest, aby łączny czas pracy na stojąco wynosił około 2-3 godziny w ciągu dnia.
Warto jednocześnie pamiętać, że duże znaczenie ma prawidłowe dopasowanie wysokości blatu do każdej z pozycji. Należy zadbać o kąt prosty w łokciach, a górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości oczu. Wzrok musi być skierowany w dół, aby mniej się męczył.

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając biurka sit & stand?
Kupując biurka do pracy w pozycji stojącej, należy pamiętać o tym, że powinny one być dopasowane do sposobu korzystania z nich. Wybór między rozwiązaniami elektrycznymi i manualnymi, zależy od indywidualnych preferencji, budżetu oraz oczekiwań.
Optymalna wysokość biurka przy pracy na siedząco i stojąco
Biurka typu sit & stand powinny pozwalać na wygodne wykonywanie obowiązków w pozycji stojącej i siedzącej, niezależnie do wzrostu osoby, która przy nim będzie pracować. Im większy będzie zakres regulacji, tym lepiej. Firma Mikomax Smart Office, specjalizująca się w projektowaniu mebli dopasowanych do współczesnych biur, oferuje biurka Stand Up w dwóch zakresach regulacji: 670-1150 mm oraz 670-1250 mm.
Płynna regulacja wysokości bez przerywania pracy
Łatwa i płynna regulacja poziomu blatu biurka zachęca do częstej zmiany wysokości. Jeśli pracownik nie musi przerywać swojej pracy, aby poprawić pozycję, chętniej to robi. Choć na rynku można spotkać wiele rozwiązań z elektryczną regulacją, to manualny system jest znacznie szybszy. Dodatkowo, w przypadku awarii zasilania nadal można unieść lub opuścić blat.
Biurka regulowane pojedyncze i modułowe
Regulowane biurka sprawdzą się jako pojedynczy mebel ustawiony w gabinecie, wolnostojący w przestrzeni open space lub elementy modułowe. Zestawione ze sobą modele Stand Up R po podniesieniu blatów mogą pełnić rolę stołu konferencyjnego w celu omówienia ważnych spraw projektu. Obniżenie z kolei pozwala na stworzenie indywidualnego stanowiska do wykonywania obowiązków w skupieniu.
WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ