Jak wybrać narożnik do pokoju? - 5 rad dotyczących dopasowania go do stylu pomieszczenia

Jak wybrać narożnik do pokoju? - 5 rad dotyczących dopasowania go do stylu pomieszczenia

  • Autor: Redakcja
  • 07 kwi 2020 17:21 (aktualizacja: 08 kwi 2020 09:05)

Jak wybrać narożnik do pokoju? - 5 rad dotyczących dopasowania go do stylu pomieszczenia

Miłośnicy przestronnych wnętrz z pewnością z chęcią kupią narożnik – mebel, który łączy funkcjonalność sofy i foteli, jednocześnie zajmując znacznie mniej miejsca w pomieszczeniu. Jego kształt predysponuje go do umieszczenia w rogu pokoju, jednak dość często można znaleźć ten mebel stojący w jednakowej odległości od bocznych ścian. O dziwo, nie sprawia to karykaturalnego wrażenia, jak mogłoby się wydawać, warto jednak w takich przypadkach dopracować aranżacje wnętrza. Tak umieszczony narożnik to świetne miejsce do oglądania telewizji w pozycji leżącej, dzięki czemu można całkowicie się zrelaksować. Z kolei umieszczenie narożnika w kącie to świetne miejsce na małe spotkania rodzinne lub towarzyskie, podczas których gospodarze i goście siedzą na jednym meblu przy stoliku. Jak zatem dopasować narożnik do stylu gospodarstwa domowego?

Jak ustawić narożnik w salonie?

Wydawać by się mogło, iż już sama nazwa wskazuje, gdzie powinien być ustawiony narożnik. Naturalnym miejscem do jego umieszczenia jest kąt pokoju, dzięki czemu zarówno dłuższy, jak i krótszy bok przylegają do ściany. Dzięki temu cała reszta pomieszczenia, zwłaszcza małego nadal nadaje się do zagospodarowania, co ma znaczenie między innymi w mieszkaniach, znajdujących się w blokach, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest ważny. Jednak w większych pokojach narożnik może być naturalną barierą, dzielącą je na dwa różnie zagospodarowane fragmenty. Łatwo na przykład oddzielić w dużym pomieszczeniu część wypoczynkową, a obok zagospodarować biblioteczkę. Narożnik, pełniący taką funkcję powinien odpowiednio prezentować się nie tylko od przodu, ale z każdej strony, część teoretycznie przylegająca do ściany również jest bowiem widoczna dla odwiedzających nas gości.

Jak dopasować kolor narożnika do koloru ścian?

Częstym rozwiązaniem kolorystycznym w przypadku narożników jest wykorzystanie tonacji szarych, białych lub czarnych. Zróżnicowanie tych kolorów dobrze komponuje się z większością barw jakie mają ściany w pomieszczeniu, jednak pod warunkiem, iż są one odpowiednio stonowane. Jest to rozwiązanie często spotykane w nowoczesnych aranżacjach, narożniki w różnych odcieniach szarości są więc naturalnym uzupełnieniem aranżacji całości. Częstym błędem, jakim popełniają właściciele mieszkań jest zastosowanie takich narożników w połączeniu z jaskrawym malowaniem ścian. Choć nie będzie to błąd, jednak osiągnięty efekt okaże się co najwyżej przyzwoity. Podobnie ma się sprawa z narożnikami w kolorze brązowym – choć jest to aranżacja stylizowana na nieco starszy styl, dobrze skomponuje się ze ścianami białymi, lecz najlepiej wypadnie w połączeniu z odcieniami delikatnymi, zwłaszcza z beżem. Narożniki o barwach zimnych (na przykład niebieski) współgrają ze ścianami o ciepłych kolorach, jednak kompozycja odwrotna jest dość sztuczna.

Ciemny narożnik do salonu - w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Ciemne kolory kojarzone są często z ponurym wystrojem, jednak nie zawsze musi tak być. Ciemny narożnik, w połączeniu z podobnie ubarwioną podłogą to w połączeniu z białymi lub jasnymi ścianami zaskakująco ciekawa aranżacja. Trzeba przy tym pamiętać o popularnym powiedzeniu „czarne wyszczupla”. Narożnik w tym kolorze optycznie powiększy każde pomieszczenie, dlatego szczególnie polecany jest jako wyposażenie małych pomieszczeń. W dodatku w całej aranżacji taki narożnik będzie szczególnie wyróżniającym się meblem i to on przyciągnie uwagę jako pierwszy. Dobrze jest więc zadbać o to, by nie był to pierwszy lepszy okaz z katalogu, ale salonowa perełka, podkreślająca styl pomieszczenia.

Jak wybrać wielkość narożnika do salonu?

Wielkość narożnika powinna być uzależniona od dwóch rzeczy – ilości osób, które będą z niego korzystać oraz rozmiaru pomieszczenia. Narożnik, który od początku ma pełnić funkcję mebla dla wielu osób powinien mieć odpowiednią wielkość i kształt, umożliwiający w pełni funkcjonalne korzystanie z niego. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na jego wysokość – w niewysokich pomieszczeniach powinien być on odpowiednio niski, by nie pomniejszać optycznie pokoju. Dłuższa ścianka poprzeczna to również zapewnienie komfortowego odpoczynku przy oglądaniu telewizji, lub po prostu poobiedniego relaksu. No i trzeba też pamiętać o tym, by narożnik miał wielkość umożliwiającą wniesienie do pokoju (co jest istotne zwłaszcza w przypadku pomieszczeń usytuowanych na piętrze).

Jakie funkcje może pełnić narożnik w salonie?

Narożnik może służyć (i zazwyczaj służy) jako mebel, który umożliwia relaks i odpoczynek. Jego układ w kształcie litery L pozwala na oglądanie telewizji zarówno w pozycji siedzącej (na dłuższej części) jak i ułożenie się w pozycji poziomej ( na krótszym fragmencie). Oczywiście jest to idealny mebel do spędzenia wspólnie czasu zarówno w gronie rodzinnym, jak i razem z zaproszonymi gośćmi. No i – odpowiednio ustawiony narożnik może stanowić swoista barierę między dwoma częściami salonu, które mają różne funkcje. To, w jaki sposób wykorzystamy ten bardzo funkcjonalny mebel zależy tylko od nas samych.