Fot. Alno

Fot. Alno

  • Autor: Urszula Tatur
  • 13 sty 2020 08:44 (aktualizacja: 15 sty 2020 09:40)

Kuchnie 2020. Niemieckie firmy wyznaczają trendy

Niemcy są niewątpliwie jednym z liderów w produkcji mebli kuchennych w Europie. Nic więc dziwnego, że właśnie stamtąd przychodzą trendy wzornicze, ale i funkcjonalne rozwiązania, wpływające na nowe postrzeganie przestrzeni kuchennej.

Kuchenne rewolucje zaczęły się już ponad 10 lat temu, gdy kuchnia otworzyła się na salon, przestała być azylem kucharza, a stała się reprezentacyjną strefą spotkań i wspólnego gotowania z rodziną i przyjaciółmi. Przenosiny życia towarzyskiego do kuchni umożliwiły wyspy, które zmieniły sposoby jej projektowana. Dziś aranżuje się wyspę w centralnej części, a za nią szafę od podłogi do sufitu, w której schowane są pozostałe strefy kuchni. Dostęp do nich jest możliwy dzięki systemowi przesuwnych frontów. Wysokie meble kuchenne były ubiegłorocznym hitem i będą też modne w tym sezonie. Na topie są także otwarte szafki górne - z półkami szklanymi lub drewnianymi.

Jeśli chodzi o materiały tegorocznym hitem dalej będą naturalne materiały. Drewniane blaty, stoły i fronty szafek eksponujące rysunek tego szlachetnego materiału, pozwalające uzyskać efekt naturalności. Eksperci oprócz drewna polecają szkło, zamiast aluminium doradzają stal. Modne blaty to blaty kamienne (do nich szafki w stonowanym kolorze) i marmurowe. Marmur zdecydowanie wraca do łask, koniecznie z charakterystycznymi żyłkami, żeby podkreślić naturalność kamienia. Coraz częściej jego rysunek powielany jest także na korpusach wyspy, a nawet frontach szafek.

 W 2020 coraz śmielej w przestrzeń kuchenną wkraczają kolory. Modne czerwienie, żółcie, czy zielenie podkreślają charakter ciemnej zabudowy. Niemieccy producencie chętnie też sięgają po kolory roku ogłaszane przez Instytut Pantone - Coral 2019, czy Classic Blue 2020. Mówiąc o kolorach nie można pominąć złota, które jest jednym z wiodących trendów we wnętrzach w ogóle. W przestrzeni kuchennej pojawia się już nie tylko w postaci zdobnych detali - uchwytów czy armatury, ale też jako kolor kuchennej zabudowy meblowej.

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ