Fot. Melaco

Fot. Melaco

  • Autor: Redakcja
  • 31 sie 2018 11:24

25 lat innowacji w branży materiałów dla meblarstwa

Zaledwie chwilę temu firma Melaco świętowała jubileusz 20-lecia. Dumna z podjętej decyzji o nowej inwestycji, przygotowywała się do wcielenia w życie harmonogramu jej realizacji. Po 5 latach i z zupełnie innej perspektywy można powiedzieć, że historia Melaco to historia innowacji w branży materiałów i półproduktów do mebli i elementów wyposażenia wnętrz.

Innowacja – według Słownika Języka Polskiego – to działania na rzecz wprowadzenia nowości do użytku, rzecz nowo wprowadzona, nowość. Innowacja to dzisiaj bardzo modny termin. Ale 25 lat temu mało kto używał tego słowa, a tym bardziej zakładając firmę i rozpoczynając działalność. Skupiano się bardziej na pozyskiwaniu klientów i sprzedaży swoich produktów niż na nadawaniu swoim działaniom nazw. Zaledwie chwilę temu firma Melaco świętowała jubileusz 20-lecia. Dumna z podjętej decyzji o nowej inwestycji, przygotowywała się do wcielenia w życie harmonogramu jej realizacji. Po 5 latach i z zupełnie innej perspektywy można powiedzieć, że historia Melaco to historia innowacji w branży materiałów i półproduktów do mebli i elementów wyposażenia wnętrz.

Na początku był pomysł

Pomysł, żeby stworzyć własną firmę w branży, która nie była obca założycielom, czyli Prezesowi Zbigniewowi Haczkowskiemu i Wiceprezesowi Dariuszowi Piotrowskiemu i wejść na rynek z nowym produktem. Tym produktem były blaty do mebli kuchennych. Produkcja blatów i wstęg drzwiowych w technologii postforming była na początku lat 90. absolutną nowością. Zainstalowana linia firmy Barberan i stosowana technologia to innowacja na miarę lat 90.

W 1996 roku innowacyjne okazały się prasy próżniowe, które zrewolucjonizowały rynek frontów meblowych. Produkcja frontów w technologii 3D otworzyła nowe drzwi w projektowaniu mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Melaco znów znalazło się w czołówce firm, które wytyczały kierunki rozwoju.

Inwestycje w technologię

Początek XXI wieku to okres intensywnego rozwoju firmy i poszukiwania nowych kierunków. W 2009 roku, dzięki pozyskanym funduszom z UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach LPRO na lata 2007-2013, ruszyła nowa linia do ciągłego opłaszczowywania płyt w wysokim połysku w technologii Holt Melt Lamination – druga w Europie, pierwsza w Polsce. Znów innowacja. I znów rewolucja na rynku meblarskim i wyposażenia wnętrz. Płyty w wysokim połysku oklejane foliami na stałe zagościły na rynku, znajdując zastosowanie we wszystkich strefach produktowych. Pomimo upływu niemalże 10 lat i pojawiających się nowych trendów stanowią jeden z głównych działów produkcji Melaco. Nowa technologia związana była także z zastosowaniem zupełnie nowych materiałów klejących – klejów PUR .

W 2013/2014 roku, na 20-lecie firmy, Melaco uruchomiło nową inwestycję – innowacyjną. Projekt "Wdrożenie nowej technologii jednoczesnego wytwarzania kompletu elementów meblowych o jednolitym wybarwieniu, deseniu i fakturze", zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 4.3. "Kredyt Technologiczny" umożliwił klientom Melaco kompleksową realizacje zamówień na dowolne elementy mebla, począwszy od korpusów, poprzez fronty, na listwach dekoracyjnych kończąc, wykonanie z tego samego materiału w różnych technologiach, na gotowo – z wierceniami i frezowaniami. Dzięki temu możliwe było szybkie i bezpośrednie konfekcjonowanie i montaż tak przygotowanych półproduktów na potrzeby dostaw do odbiorcy końcowego. Przy poszerzających się bardzo szybko rynkach zbytu, które swoim zasięgiem w przypadku polskich mebli obejmują niemalże cały świat, zastosowanie technologii klejenia w oparciu o kleje PUR na wszystkich liniach pozwalało na uzyskanie wysokiej jakości i bezpieczeństwa stosowania produktów. Realizowany projekt został wsparty zgłoszonym i zarejestrowanym patentem.

Rok 2018 – technologia FLICK&CLICK™

Rok 2018 dla Melaco to zamknięcie kolejnego etapu – uruchomienie innowacyjnej technologii na miarę XXI wieku. FLICK&CLICK™. Można by rzec, rzutem na taśmę, w grudniu 2017 roku został zakończony proces inwestycyjny i uruchomienie ostatniej maszyny związanej z nowym projektem "Technologia produkcji elementów nośnych i konstrukcyjnych mebli w oparciu o autorskie rozwiązania techniczne", współfinansowanym przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W wyniku zrealizowanego projektu Melaco uruchomiło produkcję nowej grupy wyrobów FLICK&CLICK™, czyli elementów do mebli z zastosowaniem mechanicznego systemu zamykania Threespinne®. A dokładnie elementów meblowych przeznaczonych do montażu brył mebli bez użycia okuć typu wkręty czy kołki, w prosty, szybki i intuicyjny sposób. Dodatkowo zaletą wyrobów składanych przy użyciu technologii FLICK&CLICK™ jest wysoka estetyka mebla związana z wyeliminowaniem widocznych otworów i połączeń. Nowa innowacyjna technologia to dwa własne patenty i licencja firmy Välinge Innovation AB. Technologia, a w zasadzie produkt powstały na jej bazie otrzymały Diament Meblarstwa 2018 w kategorii Komponenty Mebla.

DESIGN SOLUTION™

Drugą grupą wyrobów uruchomioną w wyniku zrealizowanej inwestycji jest produkt DESIGN SOLUTION™ - panele i płyty do wykończenia wnętrz z zastosowaniem mechanicznego systemu zamykania. To materiały przeznaczone do zastosowania jako elementy wyposażenia wnętrz, wykonane w dekoracyjnych powierzchniach i strukturach z możliwością szybkiego montażu. Nowy produkt został wzbogacony o kolejną innowacyjną technologię MICRO MILLING™, polegającą na precyzyjnym frezowaniu wzoru na powierzchni płyty, np. efektu płytki ceramicznej, desek, gdzie głębokość frezowania waha się w granicach 0,1-0,15 mm. Tę samą metodę z powodzeniem można zastosować do dekoracyjnego frezowania frontów meblowych w specjalnych dwuwarstwowych foliach.

Historię tworzą ludzie

I znów wracamy do początku. 25 lat to piękny wiek. To historia zmian i postępu w przemyśle meblarskim i materiałów i komponentów do produkcji mebli i wyposażenia wnętrz. To także udział i wkład Melaco w ten proces. W innowacyjność.

Historię Melaco tworzą ludzie, którzy są związani z firmą od niedawna, ale i od jej początku, profesjonalni, zaangażowani, kreatywni. To powód do dumy, że wśród pracowników są tacy, którzy wraz z firmą będą obchodzili jubileusz 25-lecia pracy. To dowód na zaufanie, którym obdarzyli Melaco. Dzięki nim wszystkim możliwy był rozwój firmy i realizacja tylu różnych działań i projektów. Melaco to także od 25 lat rozpoznawalna marka na rynku krajowym i zagranicznym. Zbudowana pozycja solidnego partnera, zaufanego, podążającego za zmieniającymi się trendami i otwartego na najtrudniejsze wyzwania. Zapewniającego wysoką jakość swoich produktów i kompleksową obsługę klientów. Doświadczenie zdobywane latami i przekuwane na sukces i pozycję firmy. To dzisiaj, w roku jubileuszu, powód do dumy. Można by zadać pytanie: co dalej? Historia pokazuje, że życie nie lubi próżni. Skoro coś zostało skończone, to czas pomyśleć o czymś nowym. Innowacyjnym.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ