Delikatna zieleń na szkle firmy Glaverbel stanowiącym wypełnienie drzwi przesuwanych garderoby. Fot. Archiwum.

Delikatna zieleń na szkle firmy Glaverbel stanowiącym wypełnienie drzwi przesuwanych garderoby. Fot. Archiwum.

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:02

Akcesoria i materiały meblowe nawiązują do estetyki 4 żywiołów

W najnowszej ofercie materiałów i akcesoriów meblowych można znaleźć przejawy fascynacji żywiołami ziemi, powietrza, ognia i wody.

Reprodukcje marmurów i wapieni oferuje firma Bausch-Dekor. To jednak nie jedyne przejawy czerpania wprost ze źródła inspiracji, jakim jest natura, a w tym przypadku - jej ziemski pierwiastek. W większości ofert producentów zadrukowanych papierów dekoracyjnych miejsce na rynku materiałów do uszlachetniania płyt drewnopochodnych stosowanych do produkcji blatów roboczych czy frontów, ale też elementów wyposażenia wnętrz, zdobywa wzór betonu.

Ten bardzo "materialny" dekor można było zobaczyć także na stoisku firmy Interprint. Folie reprodukujące betonowy motyw oferowała firma Thermopal m.in. w serii "Pantheon". Z tzw. ciężką materią wizualnie kojarzą się z kolei produkty z kolekcji "Heavy metal" Thermopalu. W najnowszej kolekcji można również znaleźć dość klasyczne granity i marmury, jak też wzory powstałe jakby z drobno zmielonych kamieni (np. utrzymane w tonacji jasnych beży i szarości produkty z serii "Madera" czy "Pixel stone"). Struktura minerałów to jeden z dominujących tematów w materiałach do uszlachetniania powierzchni firmy Resopal. Wśród wzorów przemysłowych można znaleźć reprodukcje alabastrów i kwarcytów.

W zakresie materiałów imitujących strukturę drewna dominowały w tym roku reprodukcje rdzenia pnia. Ich cechą charakterystyczną jest rozbicie wyczyszczonej, stabilnej struktury drewna i celowa ekspozycja jego naturalnych nierówności, a przez to zdynamizowanie struktury. Dekory imitujące rdzeń buków i jabłoni można było obejrzeć np. na stoisku firmy Interprint. Buk rdzeniowy zaprezentowała też firma Bausch-Dekor. Reprodukcje drewna twardzielowego prezentowała także firma Schattdecor. W grupie dekorów egzotycznych, np. na ekspozycji firmy Masa-Dekor, można było zobaczyć wenge, zebrano, jak również cieszące się dużym zainteresowaniem wzory bambusów.

Oryginalnymi propozycjami były struktury kamieni szlachetnych, takich jak agat i malachit na materiałach uszlachetniających zaprezentowanych przez Resopal. Być może ich wybór podyktowany był nie tylko rodzącą się modą na wzory kamieniopodobne. Przyglądając się kolorystyce dominującej w komponentach inspirowanych żywiołem ziemi widać również silny wpływ żywiołu wodnego, co przejawia się przede wszystkim niebiesko-zieloną kolorystyką. W przypadku agatów i malachitów jest to najprawdopodobniej wierne odwzorowanie natury, ale przywiązanie do zimnych barw widać również np. na dekorach firmy Wodego (grupa Pfleiderer).

Do jej najnowszych propozycji należy granit lodowy, czyli reprodukcja kamienia w tonacji niebiesko-zielonej, celowo użytej do stworzenia "zmrożonego" efektu, dobrze komponującego się z metalem i szkłem. W tym wypadku, zimna tonacja powoduje, że rozbita zostaje standardowa, czasem monotonna struktura kamienia, przez co komponent staje się bardziej nowoczesny. Zupełnie innemu celowi służy z kolei zastosowanie błękitnej, chłodnej tonacji jako bazy (permut) w dekorach drewnopodobnych. Na przykład na niektórych dębach z oferty firmy Bausch-Dekor zabieg ten traktowany jest alternatywnie do patynowania, również gwarantującego efekt tzw. postarzania komponentów, chętnie stosowanych do produkcji mebli rustykalnych lub stylowych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ