• 27 gru 2013 18:02

Akcesoria meblowe - niekończąca się opowieść

Akcesoria meblowe mogą być wykańczane na wiele sposobów. Ich producenci ciągle wprowadzają do oferty nowe rodzaje powłok oraz wzory wykonane z nowych materiałów. Czym jeszcze nas zaskoczą?

Systemy relingów, nogi, kolumny, ociekarki do naczyń, kosze, carga, półki wykonane są najczęściej ze stali. W przypadku uchwytów równie popularnym materiałem jest znal (stop cynku z aluminium). Wykonane z niego kolekcje ma w ofercie np. Nomet, Gamet, Siro, Schwinn. W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się także uchwyty wykonane z aluminium. Naturalne kolory aluminium i stali doskonale wpisują się w nie zmieniające się od dłuższego czasu trendy nowoczesnego wzornictwa.

Aluminium wykorzystywane przy produkcji uchwytów, poddawane jest zazwyczaj procesowi anodyzacji (elektrolicznego wytwarzania na powierzchni cienkiej powłoki tlenku aluminium), która zwiększa jego odporność na ścieranie i chroni przed korozją. W wyniku anodyzacji możemy uzyskać kilka kolorów aluminium: naturalny, tzw. szampański, złoty, czarny oraz jasno- i ciemnobrązowy.

Wydaje się, że uchwyty wykonane wyłącznie z metalu (np. stali czy aluminium) najkorzystniej wyglądają w prostych, geometrycznych kształtach. Jednak niektórzy producenci proponują także formy zaoblone, łagodniejsze. Niezmiernie popularne, zwłaszcza w meblach kuchennych, są uchwyty wpuszczane oraz relingowe. Generalnie można powiedzieć, że aluminium i stal, to materiały, które - w przypadku uchwytów - cieszą się obecnie największym powodzeniem na rynku.

Uszlachetnić powierzchnię

Wszystkie rodzaje akcesoriów mogą być wykańczane na wiele różnych sposobów. Najbardziej popularna jest galwanizacja, czyli powlekanie powierzchni cienką warstwą szlachetniejszego metalu, np. chromu czy niklu. W wyniku tego procesu powstaje powłoka, która pełni funkcję ochronną lub ozdobną, a najczęściej jedną i drugą.

Firmy oferujące akcesoria meblowe proponują zazwyczaj kilka, czasem kilkanaście powłok galwanicznych. Najbardziej popularne jest wykańczanie chromem. Zdaniem Jacka Morawskiego z firmy Rejs Akcesoria Meblowe powłoki chromowe akcesoriów meblowych cieszą się największym zainteresowaniem klientów, ponieważ są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i bardzo odporne na działanie wilgoci, co w przypadku wyposażenia mebli kuchennych ma niebagatelne znaczenie. Jacek Morawski dodaje również, że klienci chętnie wybierają wykończenie chromowe, ponieważ dostępne jest w prawie wszystkich grupach asortymentowych (np. w koszach, relingach, nogach, kolumnach itd.) oraz dlatego, że po prostu sprawdziło się już na rynku.

W wyniku procesu galwanizacji powstają również powłoki niklowe, mosiężne, miedziane i cynkowe. Popularnością nie dorównują wprawdzie chromowi, niemniej jednak znajdziemy je w ofercie praktycznie wszystkich producentów akcesoriów meblowych. Niektóre firmy (np. Gamet) proponują też powłoki wykonane ze srebra.

Powłoki mogą występować w kilku odmianach: matowej, satynowej, patynowej, w połysku. W przypadku chromu najczęściej wybierany jest połysk. Nikiel dobrze wygląda w kolorze czarnym i w wykończeniu matowym. Satyna proponowana jest najczęściej przy powłokach chromowych i niklowych. Z kolei powłoki patynowe najlepiej prezentują się na miedzi i na mosiądzu. Patynowanie to proces pokrywania powierzchni warstwą zasadowego węglanu lub siarczanu miedzi. W wyniku czynników atmosferycznych na warstwie tej powstaje jasnozielony nalot, bardzo efektowny wizualnie. Patynowanie stosowane jest wszędzie tam, gdzie chce się uzyskać efekt postarzenia (np. w uchwytach do mebli stylizowanych). W przypadku akcesoriów patyna występuje coraz częściej, ponieważ tego typu wzornictwo jest jednym z istotnych trendów współczesnego meblarstwa.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ