Atrakcyjne połączenie surowego drewna i betonu - aranżacja firmy Concreate. Fot. Concreate

Atrakcyjne połączenie surowego drewna i betonu - aranżacja firmy Concreate. Fot. Concreate

  • Autor: Agnieszka Błachowska
  • 26 maj 2014 11:22 (aktualizacja: 27 maj 2014 08:16)

Beton i metal – industrialne dekory na meble

Nietypowe materiały wykorzystywane w produkcji mebli zyskują na znaczeniu, zwłaszcza gdy priorytetem jest oryginalność oferty. Wtedy warto zwrócić uwagę na meblowe papiery dekoracyjne, np. wzory betonu i metalu.

Dostawcy meblowych dekorów mają w ofertach zarówno wzory betonu, jak metalu. Mają one najróżniejsze ciekawe inspiracje. Przykładem interesującego dekoru, o oryginalnych źródłach pomysłu, jest „Lentini” firmy Süddekor. Jego nazwa pochodzi od antycznego sycylijskiego miasta powstałego za panowania mitycznego Odyseusza. Wzór ma przypominać szczątki murów pozostałe po licznych trzęsieniach ziemi nawiedzających ten teren. Jego struktura sugeruje bogatą i burzliwą przeszłość miasta – inspiracji. Nie jest to beton, jednak ten dekor z powodzeniem może być wykorzystany w ultranowoczesnych, industrialnych wnętrzach.

Odmienną, ale równie interesującą genezę ma dekor „Loft” firmy Schattdecor, imitujący beton. Jego projektantkę zainspirowała powierzchnia, z którą miała bardzo bliską styczność, gdy potknęła się i upadła w podziemnym garażu. Natomiast dekor „Woodcon” firmy Interprint to połączenie abstrakcyjnej struktury betonu z mocnym w swym charakterze rysunkiem drzewa iglastego. Surowa, szorstka powierzchnia drewnianych słojów została podkreślona i wzmocniona przez strukturę chłodnego szarego betonu. 

Dla producentów papierów dekoracyjnych inspiracją są też często powierzchnie metalowe – porysowane, zużyte i zniszczone. Na przykład Interprint wykreował dynamiczny wzór „Industrial” na podstawie zachodzącej rdzą blachy – fragmentu lekko zarysowanego metalu. Pasuje on do surowego stylu wnętrz, może zdobić nie tylko blaty, ale też inne elementy przestrzeni mieszkalnej.

Zupełnie inny styl reprezentuje blat „Golden Rock” firmy Pfleiderer. To dekor imitujący wygląd starego złota. Jest on zarazem propozycją do modnych „pałacowych” kuchni, jak też może też być elementem aranżacji bardzo skromnej, minimalistycznej, a nawet industrialnej. Złocisty kolor blatu uzyskany został dzięki wykorzystaniu efektu masy perłowej oraz motywu mozaiki. Wzmacnia go też nowa struktura HS – wysoki połysk z podwyższonymi parametrami wytrzymałościowymi.

Wrażenie powierzchni z własną historią sprawia dekor „Traffic” firmy Schattdecor, wchodzący w skład kolekcji „Digital Visions”. Wzór doskonale wpisuje się w trend „used look”, przekształcający pozorne wady, czyli ślady zużycia, w zalety. Pierwowzór dekoru to znaleziona przypadkowo zabrudzona płyta stalowa. Wszystkie elementy, z wyjątkiem białych i brązowych punktów pozostałych po białej mieszance, są wynikiem celowego zabiegu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ