Blat kuchenny. Fot. Resopal.

Blat kuchenny. Fot. Resopal.

  • Autor: az
  • 27 gru 2013 18:02

Blat na miarę potrzeb

Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór blatów roboczych, wykonanych z różnych materiałów.

Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór blatów roboczych, wykonanych z różnych materiałów. Największym powodzeniem wśród klientów cieszą się blaty z płyty wiórowej pokrytej laminatami wysokociśnieniowymi CPL lub HPL. Sporą popularność zdobyły również blaty wykonywane z materiałów typu solid surface.

Blaty robocze wykorzystywane są w różnych pomieszczeniach, zarówno prywatnych, jak też publicznych. W domach i mieszkaniach stosowane są przede wszystkim w kuchniach i łazienkach, natomiast klienci instytucjonalni kupują blaty głównie do obiektów gastronomicznych: barów, kawiarni, restauracji. Blat jest również niezbędnym wyposażeniem różnego typu recepcji, np. w hotelach, urzędach, bankach itp.

Z obserwacji rynku wynika, że największą popularność wśród klientów indywidualnych zdobyły blaty robocze wykonane z laminowanej płyty wiórowej. Odbiorcy o bardziej zasobnych portfelach chętnie wybierają również blaty z materiałów typu solid surface (np. z corianu), jak też z materiałów naturalnych, np. drewna, czy kamienia (zwłaszcza granitu). Zdecydowanie mniej popularnym materiałem na blaty jest stal, wykorzystywana głównie we wnętrzach urządzonych bardzo nowocześnie. W obiektach użyteczności publicznej można natomiast spotkać różne rodzaje blatów. Wydaje się jednak, że najbardziej popularne są blaty kamienne, z materiałów typu solid surface, a także laminowane.

Corian jest popularny

Firma CCI, generalny dystrybutor na polskim rynku marki DuPont, producenta materiału corian, który na krajowym rynku wypracował już silną pozycję, wprowadziła ostatnio do oferty nowy materiał - montelli. Jego producentem jest również amerykańska firma DuPont. Montelli, podobnie jak corian, może być szeroko stosowany w różnych obiektach, zarówno mieszkalnych, jak też publicznych. Wiele jego cech odpowiada corianowi, przede wszystkim może być łączony bezspoinowo, kształtowany wedle życzeń, potrzeb i oczekiwań klienta, a także łatwo rekonstruowany. Jest przy tym od corianu tańszy, co z pewnością zainteresuje klientów, których do tej pory odstraszała wysoka cena corianu. Podobnie jak on może też być wykorzystany nie tylko na blaty kuchenne i łazienkowe, ale także na obudowy wanien i kabin prysznicowych, drzwi o podwyższonych wymaganiach higienicznych, okładziny ścienne i sufitowe (także w szpitalach, salach operacyjnych i sterylizatorniach), fronty meblowe, parapety, półki, itp. Może być stosowany w mieszkaniach, bankach, hotelach, barach, szpitalach i w wielu innych obiektach prywatnych i publicznych.

Dekory drewnopodobne

Z oferty firmy Kronopol popularne są dekory drewnopodobne, np. olcha (zarówno o strukturze matowej, jak i z połyskiem), grusza, buk; jak również dekory imitujące marmury, głównie o strukturze z połyskiem. Z rankingów prowadzonych przez firmę wynika, że równie często są wybierane dekory matowe, jak i z połyskiem.

Jeśli chodzi o formaty blatów, to klienci najczęściej kupują wymiary standardowe, tj. 3.050x600x 28 mm. Wynika to ze standardów, jakie obowiązują w polskich kuchniach - uważa Anna Kędziera, menedżer produktu w firmie Kronopol. - Dlatego też pozostałe formaty blatów Kronopol produkuje na zamówienie. Niestandardowe blaty wykorzystywane są głównie przy produkcji mebli kuchennych na wymiar. Najczęściej są to blaty w formacie 3.050x 1.200x28 mm. Można je zastosować w meblach narożnych lub zrobić z nich np. stół w takim samym kolorze, jak blaty na szafkach. Większość producentów mebli na wymiar (studia mebli kuchennych) wykorzystuje blaty o grubości 38 mm, przede wszystkim dlatego, że wyglądają o wiele bardziej solidniej od blatów o grubości 28 mm. Są one jednak droższe, poza tym większość Polaków, z uwagi na "zasobność" portfeli, kupuje meble do samodzielnego montażu, a nie na wymiar, zrobione w studiu mebli kuchennych.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ