Butelki PET pierwszy raz w składzie tkaniny meblowej

Butelki PET pierwszy raz w składzie tkaniny meblowej

  • Autor: ut
  • 27 lut 2020 10:44 (aktualizacja: 27 lut 2020 16:46)

Butelki PET pierwszy raz w składzie tkaniny meblowej

3,5 mln ton – tyle plastiku rocznie zużywa się w Polsce. Do roku 2025 ma być już jednak inaczej – to dzięki wprowadzeniu dyrektywy plastikowej, ale nie tylko. Przedstawiamy pierwszą tkaninę meblową wykonaną z butelek PET.

Dane są jasne – jeśli nie zmniejszymy produkowanej przez nas ilości zanieczyszczeń, do 2050 roku w oceanie będzie więcej plastiku niż ryb. Co więcej, rozkład butelki PET trwa średnio 500 lat, a sam przemysł odzieżowy rocznie wytwarza miliardy ton butelek tego typu. Konsekwencje naszej działalności odczujemy zatem wszyscy. Przyszedł jednak czas na to, aby zaprzestać wyrządzanie szkód Ziemi.

Terra w walce o środowisko

Producent LECH modern fabrics, którego tkaniny dostępne są w ofercie MAKE HOME, pomaga w zatrzymaniu procesu zanieczyszczania naszej planety. Dlatego do produkcji tkaniny Terra wykorzystuje przezroczyste butelki po wodzie, napojach czy kosmetykach. Jest to po pierwsze znaczne ograniczenie wykorzystywania do produkcji standardowych tkanin nowych surowców, a po drugie przetwarzanie śmieci, które są dla Ziemi ogromnym zagrożeniem.

Jak to możliwe? Dzięki temu z 12 butelek PET otrzymuje się 1m2 materiału, który nie wywiera żadnego szkodliwego wpływu na środowisko. Butelki przeznaczone na produkcję tkaniny są segregowane, czyszczone, a następnie przetwarzane w granulat i przędzę. Cały proces zużywa kilkukrotnie mniejszą ilość wody, a przy tym emituje znacznie mniej CO2 niż produkcja konwencjonalnego poliestru.

Ekologia i najlepsza jakość w jednej tkaninie

Przyjazność środowisku to jednak nie wszystko. Kolejną zaletą tkaniny Terra jest jej wygląd i jakość. Materiał został utrzymany w kolorach ziemi – wśród nich znajdują się odcienie brązu, szarości czy błękitu. Stonowane barwy i delikatna faktura doskonale prezentują się we wnętrzach.

Testy tkaniny wykazały, że jest ona odporna na ścieranie i pilling, a jej kolor pozostaje niezmienny nawet pod wpływem światła i tarcia. Mimo innego sposobu produkcji tkanina zachowuje się jak naturalny materiał i łatwo utrzymać ją w czystości. Jej delikatna faktura jest miła w dotyku, a przy tym wyróżnia się wysoką jakością i trwałością – mówi Kinga Świątek-Wolna, customer service manager MAKE HOME.

Właściwości tkaniny Terra potwierdza certyfikat Global Recycled Standard (GRS) – międzynarodowy standard określający wymagania dotyczące certyfikacji włókien pochodzących z recyklingu. Jego celem jest ochrona środowiska, dbałość o warunki socjalne oraz bezpieczeństwo środków chemicznych poprzez zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu.

 

 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

    • Jan, 2020-03-04 13:26:15
    Ciekawe "Co więcej, rozkład butelki PET trwa średnio 500 lat, a sam przemysł odzieżowy rocznie wytwarza miliardy ton butelek tego typu."
    Ha ha ha ha, a ja głupi myślałem, że to przemysł chemiczny wytwarza butelki ?