• Autor:
  • 27 gru 2013 18:02

Co kryje kuchenna szuflada?

Meble kuchenne zostały zrewolucjonizowane przez systemy szuflad. Połączenie dużej pojemności, możliwości udźwigu do 100 kg, zagospodarowania trudno dostępnych przestrzeni sprawiło, że stały się głównym podzespołem mebli kuchennych.

Obecnie systemy szuflad znajdują zastosowanie w każdej strefie: przechowywania zapasów jako np. wysokie cargo, zmywania – zamiast klasycznej szafki pod zlewozmywak, przygotowania posiłków oraz gotowania. Zintegrowane z prowadnicami pełnego wysuwu i systemami cichego domykania tworzą wraz z elementami rozbudowy pojemności i organizacji wnętrza niezastąpiony element w meblach kuchennych. Różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań tego typu pozwala na realizację indywidualnych projektów.

Porządek na poziomie

Wyposażenie szuflad w systemy organizacji sprawia, że stają się one bardziej pojemne i wygodne w użytkowaniu. Opcje zagospodarowania przestrzeni w planie poziomym umożliwiają: wkłady na sztućce, ruchome przegródki wewnętrzne, relingi, wkłady z pojemnikami, a także różnego rodzaju wkłady z otworami, pozwalającymi na umieszczenie w dowolnym miejscu w szufladzie kołków dzielących. Wykonane z tworzywa, ruchome ograniczniki kołków utrzymują przechowywane produkty w stabilnej pozycji. Wielkość przegródek lub kąty ustawienia ograniczników można regulować, co dodatkowo wpływa na jakość zagospodarowania szuflad.

Porządek wzwyż

Powiększanie przestrzeni w szufladzie w planie pionowym jest możliwe w modelach o wysokim froncie i wysokiej ściance tylnej, dzięki zastosowaniu podwyższających ścianek bocznych. Mocuje się je np. za pomocą plastikowych adapterów, które łączą ściankę stałą z podwyższającą w sposób pośredni – poprzez relingi. Przykładem takiego rozwiązania jest system ścianek bocznych „TopSide”, oferowany przez firmę Hettich. Przedmioty (np. talerze) są układane wówczas piętrowo w bezpieczny sposób.

Elementy dzielące oraz profil aluminiowy zapewniają stabilność przechowywanych rzeczy. Ze względu na to, że podwyższające ścianki mogą być dostępne w różnorodnych materiałach, tj.: półprzezroczyste tworzywo, szkło lub stal, poza założoną funkcją, pełnią także rolę dekoracyjną. Bogactwo materiału, z którego wykonywane są elementy systemu rozbudowy widać również w ofercie firmy TCo. Trading Company, prezentującej rozbudowę wnętrza szuflady w 3 opcjach: podwójne ścianki metalowe („Duowing”), ścianki ze szkła hartowanego („Variowing”) oraz pojedyncze ścianki metalowe („Solowing”). Zastosowanie bocznych ścianek podwyższających zwiększa objętość szuflad nawet o 55%, jak to ma miejsce, np. w szufladach z wysokim frontem „Tandembox” firmy Blum.

Dodatkowy poziom szuflady uzyskuje się dzięki elementom, stanowiącym 2 pojemniki (system „OrgaWing” w ofercie Hettich), przydatne do przechowywania mniejszych akcesoriów kuchennych, tj.: dodatki do pieczenia, słodycze. Umieszczone pod oskrzynią pojemniki „OrgaWing” automatycznie rozsuwają się na boki podczas otwierania szuflady, natomiast w czasie zamykania – kryją się w jej wnętrzu.

Systemy szuflad dostępne z pojemnikami i słoikami otwierają przed użytkownikiem nowe warianty porządku i to nie tylko wewnętrznego, ale i zewnętrznego, już na etapie planowania stref pracy w kuchni.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ