Fot. Universal Robots

Fot. Universal Robots

  • Autor: Universal Robots
  • 10 lis 2017 12:18

Coboty doskonale sprawdzają się w przemyśle meblowym

Stosowane w przemyśle meblowym roboty współpracujące (coboty) przyczyniają się do poprawy wydajności, obniżenia kosztów i zwiększenia mocy produkcyjnych. Dodatkowe przyspieszenie uzyskania zwrotu z inwestycji zapewniają nowe regulacje dotyczące amortyzacji.

W przemyśle wymagającym precyzji i dokładności, jakim jest przemysł meblowy, coboty pozwalają uzyskać znaczącą przewagę konkurencyjną. Zakład produkcyjny, niezależnie od wielkości, może przy wykorzystaniu robotów poprawić jakość produktów dzięki zapewnieniu dokładności procesów produkcyjnych. Ramiona robota współpracującego zapewniają precyzję na poziomie +/- 0,1 mm, gwarantując jakość produktów końcowych wyższą od poziomu wykonania realizowanego przez człowieka.

Coboty przydatne są w większości zastosowań związanych z wkręcaniem śrub w przemyśle meblarskim. Nadają się również doskonale do odmierzania dokładnie takiej samej ilości kleju. Roboty współpracujące są małe i nie wymagają specjalnego, wydzielonego obszaru roboczego. Mogą być także szybko przeprogramowane i stosowane we współpracy z różnymi maszynami, co czyni je idealnym wyborem do produkcji małych ilości wyrobów lub dostosowania stanowisk roboczych do zmieniających się harmonogramów produkcji.

Przykłady firm stosujących coboty

Etalex - kanadyjski producent systemów regałów potrzebował elastycznego ramienia robota, które mogłoby być używane do wielu czynności, zajmując niewiele cennego miejsca powierzchni produkcyjnej. Jednym z zadań jest ręczne wyładowanie prasy hamulcowej przez 8 godzin dziennie. Jest to praca bardzo wymagająca pod względem fizycznym, podczas której mogą również potencjalnie zdarzać się wypadki. Etalex zdecydował się na rozwiązanie oparte na cobotach. Wybrany przez firmę EtalexUR10 stoi na początku ogromnej hali produkcyjnej o powierzchni 91 tys. metrów kwadratowych i w przeciwieństwie do innych 25 robotów cobot UR10 nie ma wygrodzenia ochronnego zajmującego cenną przestrzeń. Ręczne zadania zlecane pracownikom zostały zredukowane do godziny dziennie spędzanej na kontrolowaniu jakości każdej palety. Pozwala to zaoszczędzić czas, który można poświęcić na pracę nad bardziej kreatywnymi i wartościowymi zadaniami.

Kalifornijska firma RSS Manufacturing and Phylrich, która produkuje armaturę wodociągową i armaturę do kranów, otrzymała nowe zlecenie na produkcję 700 zaworów miesięcznie. Ich sterowana numerycznie maszyna (CNC) była w stanie wyprodukować jedynie 400 zaworów w okresie miesiąca, podczas dwóch zmian, więc nawet, jeśli firma wprowadziłaby trzecią zmianę, nadal nie wystarczyłoby to, aby osiągnąć zamierzony cel produkcyjny. Zamiast kupować kolejną maszynę CNC, RSS postanowiła ocenić, jak w tej roli sprawdzi się robot. Amerykańska firma zamierzała zwiększyć konkurencyjność produkcji, przywracając miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych i cobot UR5 istotnie przyczynił się do realizacji tego planu. Ramię robota nie tylko umożliwia zwiększenie prędkości produkcji bez konieczności zakupu dodatkowych maszyn CNC. UR5 przyczynił się także do zwiększenia o 30% mocy produkcyjnych w istniejących już w firmie maszynach.

Coraz więcej firm produkujących meble decyduje się na inwestowanie w coboty i korzysta krótkiego okresu zwrotu z inwestycji. Dodatkowo, od tego roku polskie firmy mogły zacząć korzystać z . Nowelizacja ustaw o PIT i CIT zwana ustawą o robotyzacji pozwala już w bieżącym roku podatkowym dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości do 100 tys. zł rocznie i zaoszczędzić w ten sposób nawet 17,7 tys. zł

Universal Robots A/S, Czech Branch
Siemensova 2717/4
155 00 Praha 13 – Stodůlky
Czech Republic