Obwiedniowa czopiarka dwustronna Pade. Fot. archiwum

Obwiedniowa czopiarka dwustronna Pade. Fot. archiwum

  • Autor: Wojciech Kien, Marcin Osajda
  • 27 gru 2013 18:01

Czopiarki obwiedniowe

Złącza czopowe są ciągle najpopularniejszą formą połączeń kątowych w konstrukcjach stolarskich. Występują one przede wszystkim w meblach szkieletowych. W połączeniu tym, w jednym z dwóch łączonych elementów występuje czop, a w drugim gniazdo lub widlica.

Wykonywanie czopów na drodze obróbki maszynowej w produkcji przemysłowej może się odbywać za pomocą następujących obrabiarek: frezarka dolnowrzecionowa, czopiarka jednostronna, formatyzerko-czopiarka, czopiarka obwiedniowa, centrum obróbkowe CNC.

Przedmiotem artykułu jest przedstawienie rozwiązań i możliwości obróbkowych czopiarek obwiedniowych, które aktualnie w produkcji mebli zdobywają coraz większą popularność. 

Na czopiarce obwiedniowej bez problemów

Problemy zniknęły z chwilą zastosowania czopiarek obwiedniowych, na których można uzyskać praktycznie dowolny kształt przekroju poprzecznego czopa dopasowanego idealnie do kształtu gniazda i jednocześnie z dowolnie dużymi odsadzeniami umożliwiającymi jego całkowite „przykrycie”. Zasada ta polega na tym, że narzędzie w postaci wirującej głowicy frezowej (zintegrowanej niekiedy z piłką tarczową do ustalania dokładnego wymiaru długości czopa) przemieszcza się podczas obróbki po drodze wyznaczającej kształt przekroju poprzecznego czopa, czyli „obiega” obrabiany czop wkoło. W starszych rozwiązaniach posuwowy ruch narzędzia jest sterowany mechanicznie (kopiowanie według wzornika) lub pneumatycznie, rzadziej hydraulicznie. W nowszych czopiarkach sterowanie realizuje program komputerowy. Nazwa obróbki „obwiedniowa” jest wprawdzie zapożyczona z obrabiarek do metali, gdzie jest stosowana głównie do obróbki zębów kół zębatych, ale pasuje do jej definicji tylko częściowo, gdyż w odróżnieniu od obwiedniowych obrabiarek do metali, obrabiany przedmiot jest podczas obróbki zaokrągleń unieruchomiony. 

Zalety czopiarek

Podstawową zaletą czopiarek obwiedniowych jest możliwość wykonywania czopów ściśle dopasowanych do gniazd obrabianych frezami trzpieniowymi. Jednak zgodnie z zasadą, że
„w technice nie ma nic za darmo” uzyskuje się to kosztem wydajności i to jest właściwie jedyna wada tych obrabiarek. Są to obrabiarki cykliczne i ich wydajność będzie zawsze wyraźnie mniejsza od wydajności obrabiarek przelotowych (formatyzerko-czopiarka i czopiarka jednostronna) i nawet od frezarki dolnowrzecionowej z posuwem ręcznym. Jest to szczególnie istotne w przypadku, kiedy czopy są na obu końcach elementu i trzeba je obrabiać pojedynczo, podczas gdy np. na formatyzerko-czopiarce są obrabiane w jednym przejściu przez maszynę. W celu zmniejszenia tej wady są stosowane dwa rozwiązania.

1. Dwa niezależne od siebie stoły, co przedstawiono na przykładzie czopiarki włoskiej firmy Bacci (ryc. 7). Dzięki temu rozwiązaniu można lepiej wykorzystać czas pracy, gdyż podczas obróbki jednego elementu można kłaść i mocować drugi. Poza tym drugi stół może być przygotowany do obróbki innego elementu, wymagającego np. położenia skośnego. Pewnego rodzaju ciekawostkę stanowi fakt, że w tej nowoczesnej obrabiarce wszystkie nastawienia, tzn. położenie czopa i jego wymiary odbywają się mechanicznie za pomocą układu dostępnego na tylnej stronie maszyny (ryc. 10). Wersja z dwoma stołami sprzyja zastosowaniu systemu zapobiegającemu powstawaniu wyrwań przy frezowaniu czopów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ