Akrylowane fronty są odporne na działanie promieni słonecznych, przez co dłużej wyglądają jak nowe. Na zdjęciu: kolekcja KAMmoduł. Fot. KAM

Akrylowane fronty są odporne na działanie promieni słonecznych, przez co dłużej wyglądają jak nowe. Na zdjęciu: kolekcja KAMmoduł. Fot. KAM

  • Autor: mg
  • 11 wrz 2017 21:40 (aktualizacja: 14 wrz 2017 10:11)

Czy akrylowe fronty meblowe zdystansują fronty lakierowane?

Polacy niezmiennie lubią wykończenie o wysokim połysku na kuchennych frontach meblowych. Przez długi czas zapewniały je przede wszystkim lakierowane płyty meblowe. Aktualnie zyskały one konkurencję w postaci płyt akrylowanych, które pozwalają uzyskać modny efekt „lustra”.

Z perspektywy ostatnich targów „Interzum” wyraźnie widać, jak dynamicznie rozwija się segment płyt meblowych i sposobów ich wykończenia. Dostawcy nieustannie poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą producentom na wzbogacenie oferty o innowacyjne kolekcje mebli. Starają się poszerzać dostępną gamę kolorystyczną, nieustannie podwyższają parametry wytrzymałościowe, opracowują nowe sposoby wykończenia powierzchni. Zwłaszcza ten ostatni aspekt stanowi prawdziwe pole do popisu. Wystarczy wspomnieć o stale zmieniającej się sinusoidzie popularności połysku i matu. Obserwacja dostępnych na rynku propozycji pokazuje, że klienci w ostatnim czasie chętniej wybierają fronty o wysokim połysku, które doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Gładkie, błyszczące fronty, zwykle jednokolorowe, korzystnie prezentują się szczególnie w przypadku mebli kuchennych, a klienci wciąż komfortowo czują się z efektem lustrzanego odbicia. Poza tym fronty o głębokim połysku powiększają optycznie kuchnię, co jest istotne w mieszkaniach o niewielkim metrażu.

Podczas największych targów branżowych promowana jest moda na fronty o wykończeniu matowym, jednak na naszym rodzimym rynku fronty o wysokim połysku cieszą się niesłabnącą popularnością – ocenia Piotr Górski, kierownik Działu Akcesoriów Meblowych w firmie Center-Mebel.

Mniej kolorów, większa głębia

Jeszcze kilka lat temu najpowszechniejszą techniką uzyskiwania efektu wysokiego połysku w meblach było lakierowanie. Trzeba przyznać, że lakierowanie nadal jest najpopularniejszym sposobem wykańczania powierzchni płyt meblowych. Fronty tego typu zwracają uwagę estetyką wykończenia krawędzi, mają bardzo dobrą jakość połysku, a ich niepodważalną zaletą jest szeroka gama kolorystyczna. Fronty standardowe lakierowane są jednostronnie (z drugiej strony zwykle pojawia się stabilizująca płytę warstwa melaminowa), choć na indywidualne zamówienie mogą być lakierowane także z obu stron. Z płyt lakierowanych najczęściej wykonywane są fronty meblowe, w przypadku blatów istnieje ryzyko uszkodzenia bądź zarysowania, choć należy pamiętać, że drobne mankamenty można w tym przypadku naprawić.

Coraz ciekawszą konkurencją dla płyt lakierowanych są płyt wykończone powłokami akrylowymi, które również dają efekt modnego połysku. Na rynku są one nazywane płytami z matami akrylowymi lub – niekiedy – płytami wysokopołyskowymi, choć to ostatnie określenie nie zawiera wskazówki technologicznej, więc może wprowadzać klienta w błąd. Ich atutem są nie tylko względy estetyczne, ale też kwestie praktyczne.

Fronty kuchenne pokryte akrylem produkuje się w znacznie krótszym czasie niż ich lakierowane odpowiedniki, więc może to znacznie skrócić czas oczekiwania na meble. Choć obie metody pozwalają uzyskać bardzo dobrą jakość powłoki, różnice pojawiają się w stopniu połysku, trwałości i odporności na uszkodzenia – wyjaśnia Andrzej Wołosz, współwłaściciel firmy KAM. 

Akryl schnie dużo szybciej od tradycyjnego lakieru, skracając czas oczekiwania na efekt końcowy. Szczególnie docenią to producenci mebli, którzy w ten sposób mogą przyspieszyć proces produkcji. Należy dodać, że ceny frontów akrylowanych i lakierowanych są podobne.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ