Dekor "Dąb Madura" firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

Dekor "Dąb Madura" firmy Impress Decor. Fot. Impress Decor

  • Autor: Agnieszka Błachowska
  • 20 maj 2014 14:28 (aktualizacja: 21 maj 2014 07:51)

Dąb - wzór drewna doceniany w branży

Wzory papierów dekoracyjnych inspirowane drewnem dębowym z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Są doceniane przez wielu producentów - zarówno krajowych, jak i z zagranicy. Zobacz co oferują dostawcy dekorów!

„Dęby” mają w sobie olbrzymi potencjał. Jak wielką różnorodność reprezentują pokazuje oferta dostawców papierów dekoracyjnych i folii finish.

Na przykład w szerokiej ofercie firmy Interprint można znaleźć dekor „Nomad”, stanowiący połączenie regionalnego dębu z drewnem egzotycznym. Z jednej strony kojarzy się z czymś znajomym, z drugiej – z nowym, wcześniej niespotykanym. Ten dekor (pełen napięcia i dynamiki) buduje przede wszystkim jednorodne przejście między kwiatami a fragmentami paskowanymi. Innym, wyjątkowo sugestywnym przykładem dębu jest „Battle Rock” Interprintu. Trójwymiarowa powierzchnia tego wzoru sprawia wyjątkowo autentyczne wrażenie. Wierzchnia warstwa pokryta jest pozornymi śladami użytkowania. Widoczne w tle sęki, wyraźnie zarysowana struktura porów, harmonijne barwy i południowoeuropejski urok tego dekoru – prezentują dąb w ciekawej odsłonie.

Również Schattdecor oferuje duży wybór dębowych struktur. Na przykład zainteresowanie budzi paskowany dekor „Dąb Chesterfield”, który podobnie jak inne wzory o szerokim usłojeniu, sprawdza się m.in. na frontach przesuwnych drzwi garderób. Wyróżnia się podkreślonymi w rysunku porami, co wraz z paskowaniem i nielicznymi ponacinanymi kwiatami daje dynamiczny efekt. Z kolei „Dąb Brentwood” spośród innych dębów wyróżnia się ciemnymi obszarami twardzieli. Rustykalność tego wzoru została podkreślona poprzez delikatne rysy oraz nacięte fladry i drobne sęki. Struktura  porów jest za to bardzo delikatna. Inna propozycja Schattdecoru to „Dąb Inverness”, który sprawia wrażenie starego, rustykalnego drewna, surowego w wyrazie, z wieloma rysami i niewielkimi sękami. Rysunek drewna doświadczonego wpływem pogody, z licznymi śladami zużycia. W ofercie firmy są też: „Dąb Salinas” (uniwersalny dekor o rysunku naturalnego dębu) i „Dąb Cadbury” (wyróżnia się naturalnością dzięki naciętym kwiatom i efektom bielonych porów oraz 3D).

Süddekor proponuje m.in. dekor „Dąb Chagall”. To nowa, elastyczna w zastosowaniu, odsłona tego gatunku drewna. Delikatne i prostolinijne tło dekoru  podkreślają precyzyjnie dopracowane detale takie, jak szeroko rozciągnięte części rdzeniowe (twardziele). Biegnące wzdłuż dekoru perłowo pastelowe odcienie nadają dekorowi aksamitnego i miękkiego wyglądu. Ten ożywiony tradycyjny wzór nie dominuje we wnętrzach, stanowi raczej istotny akcent w ich aranżacji. Inny dekor dębowy tej firmy to „Dąb Lefkas”, który wiernie odwzorowuje postarzałe drewno z charakterystycznymi, niewielkimi otworami wyżłobionymi przez insekty oraz harmonijnie rozłożonymi sękami. Rustykalny obraz dekoru zachowany w stylu vintage, zdobią elementy odzwierciedlające zarysowania i przetarcia, dając poczucie harmonii oraz bliskości z naturą. Dekor odważnie prezentuje się na korpusach mebli, a dzięki delikatnemu deskowaniu stanowi również ciekawą propozycję zastosowania na podłogach. Warto też zwrócić uwagę na „Dąb St. Tropez”. Prezentowany dekor swoją nazwę zawdzięcza niezwykłej scenerii Lazurowego Wybrzeża. Inspiracją dla niego była deska, która leżała kilkaset lat w jednym z domków letniskowych. Rysunek tego wzoru został dopracowany do perfekcji, wyróżniają go ślady zużycia i jasna kolorystyka.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ