„Dąb Rijeka” firmy Schattdecor prezentuje spokojną w wyrazie strukturę drewna, z podkreślonymi delikatnie porami negatywowymi. Fot. Archiwum

„Dąb Rijeka” firmy Schattdecor prezentuje spokojną w wyrazie strukturę drewna, z podkreślonymi delikatnie porami negatywowymi. Fot. Archiwum

  • Autor: Agnieszka Błachowska
  • 26 lut 2014 06:28

Dekory do kuchni i nie tylko

Dostawcy papierów i folii meblowych oferują wzory do wszechstronnego wykorzystania – zarówno w meblach kuchennych, jak i innych. Ze względu na modę, na kuchenny "open space", takie uniwersalne dekory cieszą się największym zainteresowaniem.

Na rynku dominują dęby, sosny, wiązy i jesiony, o bardzo podkreślonych strukturach (np. ryflowanych lub z rzazami), które nadają im surowy wyraz. Danuta Pawlik podaje przykłady – Często obserwuję efekt szczotkowania drewna, zwłaszcza w dekorach sosnowych. W przypadku dębów dominują delikatne struktury równomiernych drobnych porów, widać termiczną obróbkę w formie jasnych przebarwień, akcentowane są sęki i promienie rdzeniowe drewna. Natomiast rysunki wiązów i jesionów wyróżniają się dużymi kwiatami. Oprócz wymienionych wzorów na polskim rynku modne są ciągle kwieciste orzechy i czekoladowe wenge. 

Najpopularniejsze w ofercie firmy Schattdecor dekory cechuje naturalność struktur i nieprzesadzona, łagodna rustykalność. Szlachetności dodają im efekty patyny, bielone drewna, nieregularne rysunki 3D i ślady obróbki termicznej, które działają na zmysł dotyku. Warto zwrócić uwagę na wzór „Sosna Avola” w stylu vintage, wyróżniający się rustykalną strukturą z delikatnymi śladami zużycia i niewielkimi zarysowaniami. W aktualne trendy wpisuje się też „Dąb Rijeka” o spokojnej strukturze z nieznacznie podkreślonymi porami negatywowymi. W tym dekorze promienie rdzeniowe i niewielkie sęki nadają dynamikę pasiastemu rysunkowi. Natomiast „Jesion Almeria” (w stylu lat 50-tych) ma bardzo subtelną strukturę z delikatnymi przyrostami rocznymi i porami, oraz niewielkimi, naciętymi fladrami.

Krzysztof Bogdanowicz zwraca uwagę na to, że w najnowszych oferowanych dekorach drewnopodobnych największe znaczenie ma struktura i szczegóły wzorów, m.in. efekt 3D, a nie dynamika kolorystyczna. W dużych meblach kuchennych chętnie stosowane są wzory o proporcjonalnie dużym rysunku drewna. Na przykład „Desira Ash” wygląda, jakby była zbudowana z naturalnych szerokich desek (proporcje dekoru są dopasowane do proporcji rozbudowanych szafek kuchennych). Nasza nowość dedykowana meblom kuchennym – „Tortona Oak” – to drewno dębowe wzbogacone o żywe, brązowe kolory. Rysunek drewna sugeruje stosowanie w układzie poziomym, w szerokich frontach szafek. Myślę, że warto też zwrócić uwagę na minimalistyczny wiąz „Urban Elm”, który w Mediolanie pokazaliśmy w czterech zróżnicowanych kolorach. Jego jasne wersje mają bardziej widoczną strukturę, łączą trend 3D z modą na jasną kolorystykę. 

Na efekt autentyczności kładzie też nacisk firma Interprint. Sylwia Lasota podkreśla, że przy produkcji mebli (również kuchennych) ważnymi czynnikami są faktura powierzchni i wrażenia dotykowe. Surowy wdzięk w eleganckiej oprawie oferuje „Walk the Line”, w którym cięcia przebiegają poprzecznie do słojów litego drewna. Blasku dodaje mu efekt woskowania i olejowania. Wymienić trzeba też „Swiss Elm” – wiąz o dynamicznej strukturze; „Ocean Side” łączący ciemne części kory dębowej ze zróżnicowanymi elementami drewnianymi oraz „Picard” o matowej powierzchni z delikatnymi pęknięciami, nieregularnym rozmieszczeniu kolorów i efektem porowatości podkreślonym bielą.

Również w ofercie firmy Gaber (przedstawiciel marki Bausch Decor) nie brakuje nowych propozycji, wpisujących się w aktualne trendy. Jako przykład można podać „Sand Ruster” – sugestywny dekor wiązu, będący efektem dążenia do naturalności i jednorodności. Cechuje go prostota i elegancja, wyrażone poprzez krystaliczne świetliste fladry i kwieciste elementy. Ekskluzywne wzornictwo reprezentuje dekor „Clermont Oak”, który ma bardzo naturalny i zrównoważony wygląd. Dobrze prezentuje się zarówno w stylizacjach purystycznych, jak i rustykalnych. Jego atutem jest pożądana obecnie wszechstronność.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ