Wzór Crusoe z oferty firmy Pfleiderer. Fot. Pfleiderer

Wzór Crusoe z oferty firmy Pfleiderer. Fot. Pfleiderer

  • Autor: mg
  • 17 lip 2017 10:50 (aktualizacja: 24 lip 2017 07:38)

Dekory inspirowane metalami - co proponują producenci?

Mogą być inspirowane stalą, ale też miedzią, a nawet złotem. Wierność naturalnemu pierwowzorowi zakłada nie tylko jak najbardziej realistyczne odtworzenie bogatej gamy odcieni, ale też struktury powierzchni. Dekory metaliczne coraz częściej pojawiają się na meblach. Personalizują wnętrze i tworzą jego indywidualny charakter.

Czytaj też: Skąd czerpią inspiracje producenci papierów dekoracyjnych?

Producenci i projektanci mebli nieustannie poszukują nowych rozwiązań w dziedzinie designu, które pozwolą na wzbogacenie oferty i zdystansowanie konkurencji. Kierunek ich poszukiwań wyznaczają aktualnie obowiązujące trendy wnętrzarskie oraz dostępne na rynku komponenty. Szczególnie ważna dla firm meblarskich jest oferta dostawców papierów dekoracyjnych. W tym segmencie produktowym prymat dekorów drewnopodobnych wciąż jest niepodważalny. Ale coraz częściej na meblach pojawiają się też imitacje betonu albo naturalnego kamienia. W ostatnim czasie popularność zyskują również dekory inspirowane powierzchniami metalowymi.

Metal to obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów w meblarstwie i wyposażaniu wnętrz. Jego popularność widać zarówno w najnowszych kolekcjach największych europejskich designerów i producentów mebli, jak też podczas targów meblowych, czego przykładem jest m.in. ostatnia edycja targów „iSaloni” w Mediolanie – ocenia Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu firmy Interprint.

Powierzchnie metaliczne równie dobrze sprawdzają się we wnętrzach mieszkalnych, jak i publicznych, a nawet mogą zdobić powierzchnie ekspozycyjne. Blaty kuchenne, powierzchnie stołów, fronty regałów czy komód – wszędzie tam można je znaleźć. Niekiedy nawet stosowane są w elementach mebli tapicerowanych, np. na półkach.

Najbardziej  poszukiwanymi wzorami są struktury metalu – surowe w wyrazie i bardzo wyraziste – ocenia Danuta Pawlik, menedżer ds. komunikacji firmy Schattdecor.

Industrialny metal

Zainteresowanie dekorami „metalicznymi” niewątpliwie wynika z rosnącej mody na wnętrza industrialne, w których surowy, naturalny, często poddany powierzchniowej obróbce metal doskonale się odnajduje. Moda na industrialne wnętrza towarzyszy nam od kilku dobrych lat – potwierdza Danuta Pawlik.

„Metaliczne” dekory, które pojawiają się na meblach, indywidualizują wnętrze, budują jego niepowtarzalność, a także podkreślają niebanalność gustów jego właściciela. To niezwykle pożądane efekty, zważywszy na fakt, że trend personalizacji odciska wyraźne piętno na najnowszych propozycjach producentów mebli.

Zainteresowanie dekorami przypominającymi metal koncentruje się na meblach wyższego standardu. Wzory o strukturze metalu zdecydowanie narzucają stylistykę mebli, co trochę ogranicza ich stosowanie (styl industrialny, minimalistyczny), mają także wyższą od standardowych powierzchni cenę. Na pewno efekt wizualny uzyskany za pomocą dekoru o wyglądzie metalu bardzo podnosi atrakcyjność mebli – mówi Krzysztof Bogdanowicz, design development manager firmy Impress Decor Polska. I dodaje: Ciemne wzory metalowe bez drogich farb metalicznych na pewno pojawią się w najnowszych generacjach mebli młodzieżowych.

Zwykle tego typu wzory mają postać mniej lub bardziej wyrazistych akcentów, choć niekiedy zajmują też większe płaszczyzny mebli. Mogą być wkomponowane w bryły jednolitych kolorystycznie mebli, jak i wykończonych dekorami drewnopodobnymi. Równie dobrze dają się zestawiać z płytami lakierowanymi, jak i fornirowanymi.
 
Między stalą a złotem

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ