Dekor "Dąb Sonoma" frimy Schattdecor. Fot. Schattdecor

Dekor "Dąb Sonoma" frimy Schattdecor. Fot. Schattdecor

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:02

Dekory o naturalnym rysunku drewna

Producenci papierów dekoracyjnych sukcesywnie wprowadzają na rynek nowe wzory, naśladujące i upiększające naturalny rysunek poszczególnych gatunków drewna.

Zdaniem przedstawicielki Schattdecor, styl tradycyjny dąży do stworzenia nastrojowego, ciepłego i przytulnego domu. Poczucie przytulności tworzy się m.in. poprzez stosowanie stonowanej kolorystyki. Dominują więc beże i brązy - kolory natury. Modne są pomieszczenia jasne, akcentowane delikatnymi detalami. Ich wyposażenie charakteryzuje się zredukowanym designem, wzornictwo ma bowiem wyciszać, tworzyć szczególną atmosferę.

Łączy się klasykę i tradycję z nowoczesnością. Wzornictwo tego typu wnętrz oparte jest na naturalnych materiałach: drewnie, kamieniu, rattanie, skórze. W dekorach wpisujących się w styl tradycyjny stosuje się często rysunek naturalnych struktur drewna, charakteryzujący się subtelną optyką.

Styl nowoczesny charakteryzuje wnętrza urządzone industrialnie, przy wykorzystaniu materiałów przezroczystych, metalowych, nowoczesnych tworzyw sztucznych. W tego typu wnętrzach ważną rolę odgrywają przedmioty markowe, designerskie. Dominują w nich kolory jasne oraz naturalne wybarwienia drewna, komponowane z matowym lub lekko zielonkawym szkłem. Pojawiają się też szarości, złamane odcieniem niebieskim oraz różne odmiany bieli. Wnętrza nowoczesne sprawiają wrażenie dynamicznych - wyposażone są bowiem w różnorodne, przesuwne elementy, np. mobilne i wielofunkcyjne meble.

Ostatni ze stylów, wymieniany przez Danutę Pawlik, to styl młodzieżowo-rozrywkowy. Charakteryzują go modne, designerskie produkty oraz szokujące kombinacje i najnowsze technologie. Smaku dodają tu przedmioty w stylu vintage. Wnętrze ma bawić, wpadać w oko i zapadać w pamięć. Charakteryzuje je wielość kolorów, barwnych i jaskrawych. Dominuje kolorystyka bardzo intensywna, odważna - zielenie, turkusy, róże; modne są również zestawienia kontrastowe, np. bieli z czernią.

W opinii Sylwii Lasoty z firmy Interprint we wzornictwie dekorów drewnopodobnych można w tym roku zaobserwować 4 kierunki: Po pierwsze popularny jest dąb o strukturze pasów, w kolorze naturalnym jasnym i czekoladowo-brązowym. Nadaje się on zarówno do pokoi dziennych, sypialni, jak też do kuchni. Warto zauważyć, że coraz częściej stosowany jest poprzecznie. W odcieniu czekoladowo-brązowym łączony jest z naturalnym, jasnym dębem oraz z dekorem uni w odcieniu waniliowym.

Drugim modnym kierunkiem wymienianym przez przedstawicielkę Interprint jest stosowanie jasnego drewna (klonu, buku). Popularne jest zwłaszcza łączenie tego typu dekorów z matowym szkłem oraz z elementami metalowymi. Klon o delikatnych kwiatach pasuje do eleganckiego otoczenia, nadaje się zarówno do pokoi dziecięcych, jak też dziennych. Może być stosowany na eleganckich meblach biurowych. Z kolei buk jest ponadczasowym gatunkiem drewna, dekory bukowe są produktami niemal standardowymi i najczęściej używanymi.

Popularne są też ostatnio drewna owocowe: wiśnia i grusza, w jasnej i średniej tonacji kolorystycznej - kontynuuje przedstawicielka firmy Interprint. - Wiśnia, modna obecnie na całym świecie, popularna jest zwłaszcza w odcieniach jasnych i średnich, choć polscy producenci mebli chętnie wybierają również ciemniejsze barwy. Często jest stosowana na meblach poprzecznie. Także grusza ma bardzo szerokie zastosowanie, dużą rolę odgrywa np. w produkcji mebli biurowych.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ