• Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Dekory - trendy jasne jak słońce

Według przedstawicieli firm oferujących papiery dekoracyjne aktualnie najmodniejsze są dekory jasne, słoneczne, promienne.

Aż trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę fakt, że zdecydowana większość mebli sprzedawanych w polskich sklepach, prezentuje się w ciemnych, a nawet bardzo ciemnych kolorach tj. orzech czy wenge.
Trzeba jednak pamiętać, że istnieje pewien odstęp czasowy, zanim trendy zauważalne na światowych imprezach branży meblarskiej staną się widoczne na polskim rynku, zwłaszcza w znaczeniu masowym (przykładem może być np. wenge – jeszcze parę lat temu trudno było uwierzyć, że kolor ten tak zdominuje polskie salony meblowe). Można więc przypuszczać, że era jasnej, słonecznej kolorystyki, lansowanej w świecie, w Polsce dopiero się zaczyna.

Nowe trendy są jasne jak słońce: meble prezentują się w słonecznych barwach – mówi Sylwia Lasota z firmy Interprint. Popularna zawsze biel jeszcze bardziej zyskała na znaczeniu. Mało który kolor ma taką siłę wyrazu. Nie dziwi więc, że designerzy tak często sięgają po jasne odcienie, nadające meblom świeży i szlachetny wygląd. Nasza nowa kolekcja pokazuje kreatywne wykorzystanie tego trendu na strukturach drewnopodobnych. Od prawie czystej bieli, poprzez odcienie beżu i niuanse miodowe, dekory zdobią fronty i inne powierzchnie meblowe. Jako modne dekory Sylwia Lasota wymienia też klasyczne, uniwersalne dęby (np. pełen kontrastów, a jednocześnie spokojny „Banstead Oak”) oraz wzory z białym efektem, nadające powierzchniom meblowym pewnej „świeżości”. Przykładem jest „White Washed Wood”: paskowana, wyszczotkowana struktura drewna iglastego, z białym efektem wapnowania. W trend ten wpisuje się również nowy wzór drewna klonowego – „Samira Maple”. 

Zdaniem Krzysztofa Bogdanowicza z firmy Impress Decor Polska aktualnie modne są 3 kierunki dekoracyjne. Do pierwszego zalicza on jasne, słoneczne drewna drzew liściastych (w tym owocowych). Mają drobną strukturę, delikatne cieniowanie i dużo wydłużonych detali – opisuje. Często zawierają dodające autentyczności naturalne przebarwienia i pęknięcia. Dobrym przykładem z naszej oferty jest tutaj „Jersey”. Jako drugi trend wymienia dekory egzotyczne o wąskim, bardziej subtelnym niż w poprzednich sezonach rysunku, jednolite lub łączone z wielu drobnych listewek (takie wzory są chętnie wybierane na meble designerskie, o wyższym standardzie). Impress Decor przygotował w tym roku dwie tego typu propozycje – dekory „Afromosia” i „Indian Ebony”. Jako trzeci kierunek Krzysztof Bogdanowicz wymienia wzory-struktury, w których duże znaczenie odgrywa relief powierzchni, jej głębokość, wyrazistość i często połysk. Mogą to być wzory zarówno drewnopodobne, jak i fantazyjne. Intensywna kolorystyka ustępuje w nich miejsca czystym liniom i motywom – mówi. Takie dekory sprawdzają się w aranżacjach pełnych światła oraz wolnej przestrzeni. Z naszej oferty trend ten reprezentuje „Laricina”.

W opinii Iwony Szyszkow z firmy Schattdecor w meblarstwie od kilku lat królują wzory o ciekawym i bogatym rysunku, które stanowią zarazem ripostę, jak i idealne dopełnienie modnych obecnie, czystych kolorów. Jako aktualne wymienia ona dekory przedstawiające orzech, o eleganckiej i spokojnej w usłojeniu strukturze („Orzech Virginia”, „Orzech Roma”), jak również dekory o niespokojnym charakterze, jak dzikie amerykańskie orzechy „Kentucky” lub „Springfield”. Ponadto, jej zdaniem, mocną pozycję zachowują dekory egzotyczne o wyraźnym usłojeniu, np. bardzo popularny dekor „Zebrano” oraz jego następcy: „Zebrawood”, „Oliwka Sewilla” i „Kandy Jacaranda”. Tendencja uwydatniania usłojenia doprowadziła do powstania dekorów wzbogaconych o tzw. „wady”, jak biel i twardziel – dodaje. Wykorzystanie niedoskonałości jako waloru estetycznego z roku na rok staje się coraz częściej widoczne w meblarstwie. Tegoroczna kolekcja dekorów Schattdecor zawiera zarówno dekory z twardzielą („Klon Stromberg”, „Buk Hiddensee”), jak i z bielą („Dąb Coburg”, „Wiśnia Aberdeen”, „Wiśnia Richmond”, „Orzech Virginia”, „Śliwa Wallis”).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ