Dekor "Baumrinde Bark", Niemann. Fot. Niemann

Dekor "Baumrinde Bark", Niemann. Fot. Niemann

  • Autor: Agnieszka Błachowska
  • 27 gru 2013 18:00

Dekory trójwymiarowe dla meblarstwa

Efekt 3D atakuje zmysły konsumentów z wielu kierunków. Branża meblarska również nie waha się przed marketingowym wykorzystaniem „trzeciego wymiaru”. Trzeba przyznać, że w tym przypadku jest to w pełni uzasadnione.

Efekty 3D w meblarstwie bywają widowiskowe. Dzięki zabiegom producentów i zaawansowanej technologii meble wykończone dekorami i fornirami zyskują wygląd zarezerwowany dotąd dla litego drewna. Ich wzornictwo i struktura powierzchni są tak sugestywne, że zaskakują nawet profesjonalistów. Porównanie z masywem wypada korzystnie dla tych świetnych imitacji. Dzięki ich zastosowaniu meble postrzegane są jako bardziej szlachetne, cenne, solidne, a nawet „naturalne”. Popularność efektow trówymiarowych w branży meblarskiej to odpowiedź na życzenia klientów, którzy chcą otaczać się przedmiotami szlachetnymi – sugeruje Jarosław Niedzwiecki z Impress Polska.

Na popularność efektów 3D w dzisiejszym świecie wskazuje też Danuta Pawlik z Schattdecoru. Najnowsze zdobycze technologii (w tym technologii 3D) wkraczają w różne dziedziny naszego życia. Telewizory i filmy 3D (takie jak słynny „Avatar”), programy do projektowania wnętrz, trójwymiarowe prezentacje w Internecie – wszystko to towarzyszy nam prawie na co dzień. Tzw. „trzeci wymiar” dotarł też do branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Aby uzyskać efekt trójwymiarowości we wnętrzach, wprowadza się na rynek wzornictwo, które coraz lepiej imituje naturalne drewno.

Trudno określić czy to dostępna zaawansowana technologia produkcji wpłynęła na popularność efektu 3D, czy też odwrotnie – moda na 3D w innych dziedzinach wymogła na producentach mebli jej wykorzystanie. O rosnących wymaganiach, prowokujących do rozwoju wzornictwa, mówi Sylwia Lasota z Interprintu. Wraz z rozwojem technologii druku, jak również produkcji płyt laminowanych, rosną wymagania branży meblarskiej. Dekory drewnopodobne powinny jak najbardziej przypominać naturalne drewno. Na wygląd mebla wyprodukowanego z płyty wpływa m.in. obraz, jaki został stworzony poprzez druk na papierze, jak też struktura, wytworzona na jej powierzchni przy zastosowaniu odpowiedniej blachy w procesie laminowania. Nadanie płycie struktury 3D sprawi, że będzie ona nie tylko wizualnie głęboka, ale także wyczuwalna pod palcami. Uruchamiane są zatem dwa zmysły – wzroku i dotyku – co zdecydowanie wpływa na poprawę atrakcyjności odwzorowania rodzimych gatunków drewna.

Na kilka sposobów

„Świętym Graalem” dla dostawców papierów dekoracyjnych, fornirów, laminatów czy folii finish, jest osiągnięcie autentyczności. Chcąc maksymalnie zbliżyć się do natury producenci stosują wiele metod – łącząc je ze sobą w zmiennych konfiguracjach i z różnym natężeniem. Dzięki temu, w zależności od zamysłu, tworzą dekory wyróżniające się naturalną harmonią, nieregularnością i kontrastami, czy oryginalnym charakterem (prezentującym siłę wyrazu, bądź łagodność).

Efekt 3D, dający gwarancję tak pożądanej obecnie autentyczności, można osiągnąć m.in. w produkcji folii. Na przykład Schattdecor w zakładzie w Głuchołazach produkuje folie preimpregnat „Smartfoil 3D”, które dają wyraziste wrażenia haptyczne (np. „Dąb Sonoma”). Firma ma też w ofercie folie 3D, które nie mają efektu dotykowego, ale ich zadruk jest tak sugestywny, że narzuca wrażenie trójwymiarowości (są to folie „CP+” po raz pierwszy pokazane w tym roku podczas targów „Interzum”, np. „Sosna Laramie”). Schattdecor podjął również temat „efektu 3D na synchronicznych płytach”, np. „Dąb Sanremo”. Fasada tegorocznej ekspozycji firmy na kolońskich targach akcesoryjnych to przykład synchronu, który spotkał się z dużym zainteresowaniem architektów i projektantów wnętrz zwiedzających stoisko.

Warto zwrócić uwagę na wygląd dekoru „Brzoza Ojców” firmy Interprint. To wzór, którego trójwymiarowość podkreśla „dziki”, pełen nieregularności i kontrastów wygląd. Duże znaczenie ma też w tym przypadku zastosowane przez firmę Pfleiderer wykończenie płyty laminowanej tym dekorem strukturą „Linea” - która daje wyczuwalny w dotyku efekt.

Austriacka firma Rohol (przedstawiciel w Polsce – Gaber Plus) oferuje forniry z wadą ponożową oraz falą. To powierzchnie dające wrażenia zarówno optyczne, jak i dotykowe 3D. Reliefowe struktury materiału poszerzają skalę zmysłowego odbioru produktu, łudząco przypominają potartaczne deski. Efekt fali natomiast nadaje powierzchniom niespotykany, oryginalny charakter. W Polsce forniry tego typu cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów – zwłaszcza okleiny dębowe i orzechowe.

Strukturalne forniry firmy Heitz (w Polsce oferowane przez Gaber Plus) dają wzmocniony odbiór sensoryczny, mimo że ich produkcja nie wymaga specjalnych procesów skrawania czy skomplikowanych operacji wykończeniowych. Dzięki zmiennej grubości warstwowych fornirów głębokość struktur można regulować zgodnie z życzeniem – od delikatnych do wyrazistych, co jest nieosiągalne w przypadku papierów i folii dekoracyjnych. Powierzchnie strukturalne mogą być dostępne dla całej gamy produktów, zarówno grubych obrzeży (1-3 mm), jak i elastycznych fornirów do opłaszczowania.

Zabiegi producentów mające na celu osiągnięcie efektu trówymiaru obejmują pełen wachlarz rozwiązań. Dostępne na rynku dekory są szczotkowane (rustykalny wzór „Langley Oak” czy elegancko wyważony „Perla Elm” - firmy Impress Decor), deskowane (harmonijny „Madura Oak” Impress Decor). Naturalny charakter z uwypukleniem 3D podkreślają delikatne rysy, pory i motywy kwiatowe („Beaumont Oak” firmy Interprint). Wyraźniejsze wrażenie autentyczności dają pozorne ślady użytkowania, widoczne sęki i zaakcentowane pory, na przykład w dekorze „Battle Rock” Interprintu. Do pokazania efektu 3D, oprócz deskowania, szczotkowania itp., stosowane jest akcentowanie różnorodnych porów, promieni rdzeniowych, pęknięć i drobnych rys, ciętych kwiatów, fladrów, sęków, paskowania itd. Biorąc pod uwagę liczbę rozwiązań – możliwych efektów jest mnóstwo. Dostawcy wciąż mogą czymś zaskoczyć branżę.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ