Kolekcja Milano firmy Meble Olejnikowski. Fot. Meble Olejnikowski

Kolekcja Milano firmy Meble Olejnikowski. Fot. Meble Olejnikowski

  • Autor: mg
  • 19 kwi 2018 12:37 (aktualizacja: 20 kwi 2018 13:35)

Dekory w meblach biurowych - co proponują producenci

Dobór mebli biurowych zależy od wielu czynników, poczynając od reprezentowanej przez firmę branży, a kończąc na wielkości powierzchni do zagospodarowania. Niebagatelny wpływ na ich wzornictwo mają producenci papierów dekoracyjnych. Prezentujemy najnowsze trendy w segmencie papierów dekoracyjnych dedykowanych meblom biurowym.

Segment mebli biurowych rozwija się niezwykle dynamicznie, a wpływ na ostateczny kształt poszczególnych produktów mają – oprócz aktualnych trendów wzorniczych i mód aranżacyjnych – także nowinki technologiczne, a nawet zjawiska społeczne. Współczesne biura przypominają ewoluujący żywy organizm, stąd pojawia się konieczność nieustannego śledzenia potrzeb ich użytkowników.

Klasyczna elegancja drewna

Jakie dekory znajdują zastosowanie w meblach biurowych? Odpowiedź jest bardziej złożona niż na pozór mogłoby się wydawać. Tak naprawdę kluczem do sukcesu w doborze dekoru jest doprecyzowanie celu, jaki ma spełniać biuro – twierdzi Małgorzata Sarnicka z działu Design i Marketing Produktu w firmie Schattdecor. Nie zapominajmy, że biura różnią się nie tylko w zależności od reprezentowanej branży (nie trzeba chyba przekonywać, że redakcyjny open space będzie się różnił od kancelarii prawniczej), ale też organizacją przestrzeni. W te wszystkie zmienne muszą się wpisać także meble.

Wciąż znaczna część polskich biur ma bardzo oficjalny charakter. Dotyczy to tak różnych wnętrz, jak prezesowskie gabinety, kancelarie adwokackie czy stanowiska urzędnicze. Niekiedy ich aranżacje określane są mianem stylu gabinetowego. Królują tu przede wszystkim różne interpretacje drewna, zwłaszcza w ciemnych wybarwieniach. Ciemne gatunki dębu, orzech, niekiedy drewno egzotyczne to najpopularniejsze z nich.

Nadal duży segment rynku sięga po wzory bardziej klasyczne. Popularnością cieszą się dekory inspirowane drewnem – eleganckie i spokojne, często wybierane w nieco ciemniejszych wybarwieniach. W tej roli znakomicie spisują się zwłaszcza orzechy, np. „Paldao” – potwierdza Sylwia Lasota, kierownik ds. sprzedaży krajowej i marketingu w firmie Interprint.

Dekory inspirowane drewnem o ciemnym wybarwieniu z wyrazistą, choć harmonijną strukturą podkreślają formalny charakter wnętrza. Łączą elegancję z naturalną klasyką, kreując aranżację pełną spokoju.

Styl gabinetowy, wynikający z konserwatywnego podziału biura, wymaga zastosowania klasycznych materiałów – o bardziej ekskluzywnym charakterze, takich jak orzech (np. „Orzech Columbia”) lub o tradycyjnej optyce znanego na rynku polskim od zawsze olejowanego dębu (np. „Dąb Riviera”) – dodaje Małgorzata Sarnicka.

Wszechobecne drewno lub jego udane imitacje to domena bardziej sformalizowanych wnętrz biurowych. Coraz częściej jednak dekory drewnopodobne zyskują „towarzyszy” w postaci wzorów jednokolorowych, imitacji kamienia bądź metalu czy struktur fantazyjnych, które pojawiają się w obrębie tego samego mebla. Dzięki temu przestrzeń zostaje zdynamizowana, łatwiej jest też nadać jej bardziej oryginalny, a przy tym zindywidualizowany charakter. Pamiętajmy, że wygląd biura jest elementem również budującym firmową markę.

Do głównych dekorów przewodnich, takich jak np. orzech, proponuje się dodatki, które mogą zdefiniować styl biura – np. stół w pokoju rozmów z marmuru („Cristallo”) doda powagi lub stworzy bardziej kreatywny charakter biura poprzez zastosowanie graficznego miksu materiałowego („Stardust”) – ocenia Małgorzata Sarnicka.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ